Bakanlık tarafından Yığılca ilçesinde arıcılığın ve bal üretiminin geliştirilmesi için 2003-2008 yıllarında "ana arı" ile "süzme bal" desteği ödemesi yapıldı. 2008'den itibaren ise "arılı kovan başına" ve "damızlık ana arı" desteği uygulamalarına geçildi.

Arıcılık Kayıt Sistemi'ne (AKS) kayıtlı arıcılara kovan başına destekleme veriliyor. Destekleme, ilgili birlik üyelerine 30 lira, üye olmayanlara 20 lira olarak uygulanıyor. Bakanlıktan üretim izni olan işletmelerden damızlık ana arı alıp kullanan arıcılara damızlık ana arı başına 100 lira destekleme ödemesi aktarılıyor. Geçen yıl 74 bin üreticiye 225 milyon lira destekleme ödemesi gerçekleştirildi. Böylece 2003 yılından itibaren arı üreticilerine 1 milyar 12 milyon lira destek sağlanmış oldu.

Hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi

"Arı Ürünlerinin Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi" kapsamında Bakanlık tarafından, kırsal alanda istihdamın geliştirilmesi, gelirlerin artırılması, arıcılık faaliyetlerinde üretim miktarı-kalitenin artırılması ve bal dışındaki arı ürünlerinin üretiminin yaygınlaştırmasına yönelik arıcılık faaliyetlerine yüzde 50 hibe programı uygulandı. Proje çerçevesinde 1869 kişiye 14,5 milyon lira hibe desteği verildi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca (TKDK) 42 ilde arıcılık ve bal üretiminin artırılmasına yönelik destekler veriliyor.

Kestane ve acı balda rekolte düşük

Geçtiğimiz yıl rekoltenin düşük olması nedeniyle bal fiyatları tavan yapmıştı. Yığılca’da üretimi yapılan Acı Balın (Orman Gülü) fiyatı 700 TL’den satılırken, kestane balı ise 600 TL’ye alıcı buluyor.

DEPOLARINIZI DOLDURUDUN… BİR ZAM HABERİ DAHA GELDİ DEPOLARINIZI DOLDURUDUN… BİR ZAM HABERİ DAHA GELDİ