Kahramanmaraş merkezli afetin ardından birçok öğrenci eğitimine kaldığı yerden devam ediyor. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, katıldığı canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

12. sınıf öğrencileri için devamsızlık affı geldiğini söyleyen Bakan Özer, "YKS'ye rahatça hazırlanmaları için devamsızlıktan muaf olacaklar." İfadelerine yer vererek açıklamasına şu sözlerle devam etti:

ÇOCUKLARIMIZIN TRAVMAYI ATLATMASI İÇİN BÜYÜK ÇABA SARF ETTİK

"Türkiye'nin daha önce deneyimleyemediği bir depremdi. Eğitim ile ilgili süreçli tüm çalışanlarımızla birlikte yürütmek için gayret sarf ettik. Eğitimin normalleşmesi için büyük emek verdik. Eğitimi normalleştirmeden bölgeyi normalleştirmek mümkün değildi. Başlangıç aşamasında çadırlarda konteynerlerde okullar kurduk. Çocuklarımızın travmayı atlatması için tüm çabayı sarf ettik. 10 ilimizi 3 kategoriye ayırdık. Valilerimiz sahada.”

16 HAZİRAN’DAN SONRA TELAFİ EĞİTİMLERİ YAPACAĞIZ

“Başlangıçta devamsızlığı kaldırdık deprem bölgesinde. Beklediğimizin ötesinde travma yaşadılar. Derdimiz müfredatla ilgili değil. Bu travmayı atlatmalarını sağlamak. Not sistemlerini de değiştirdik. Sınava girmezse birinci dönem notu geçerli olacak. 2. dönem sınava girer yüksek olursa bu notu dikkate alacağız. Notlarına bakmaksızın üst sınıfa geçireceğiz. Önceliğimiz bu süreci hızlıca atlatmak. 16 Haziran'dan sonra telafi eğitimlerini yapacağız. Sağlığını korumakla ilgili güvence verebilmek önceliğimiz.

Öğrencilerimiz rahat olsun, fazla yormayacağız. Sınava girecek öğrenciler için 3450 destekleme kursu oluşturduk. Uzman öğretmenlerimizi bölgeye gönderdik. Tüm kitaplarını tekrar bastırdık. Çocuklarımız geleceğini dizayn ederken MEB'in her türlü imkanından faydalanıyorlar.”

HABER- NALAN TAYYAR