Valiler Kararnamesi’yle İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nden Düzce Valiliği’ne atanan Selçuk Aslan, cumartesi günü göreve başladı. Kente ayak basar basmaz vatandaşların sempatisini kazanan Aslan, tebrik çiçeği göndermek isteyenlere bağışta bulunmaları için AFAD’ı adres göstererek de alkış aldı.

“Valilik sizindir”

Sel ve deprem gibi afetlerle mücadelede tecrübeli olduğu bilinen Vali Aslan, Düzce’nin afetlerle yaşadığı maddi ve manevi kayıpların önlenmesine yönelik çalışmaları liste başı yapacağını belirtti. Öncü Haber ekibi Düzceliler’e “Valilik sizindir” diyerek her zaman ulaşılır bir vali olmaya söz veren Vali Aslan’dan beklentilerini ve çözüm istedikleri öncelikli sorunları sordu.

Öncü Haber Merkezi, vatandaşlara Vali Selçuk Aslan’ın hangi noktaya çözüm getirmesini istediğini, kapısının her zaman Düzceliler’e açık olacağını söylemesi ve afetsellikle ilgili söylediği sözlerle ilgili ne düşündüğünü sordu.

Öncü Haber Mikrofonu’na konuşan vatandaşlar şunları söyledi:

‘ÇALIŞAN SAYIMIZI İKİ KATINA ÇIKARTTIK’ ‘ÇALIŞAN SAYIMIZI İKİ KATINA ÇIKARTTIK’

1-94

Mehmet Çamcı: Vali Bey’den beklentim şahsi bir şey değil, büyük marketlerin kafasına göre fiyat artışından halk mağdur kalıyor, bu tarz işletimlerin denetlenmesini istiyorum. Vali Bey söz verdiyse bunu sözünü tutacağına inanıyorum.

2-116

Sedat Aykutlu: Vali Bey’den eğlence yerlerinin çoğaltılmasını istiyorum. Düzce gibi bir yerde doğru düzgün eğlence yeri yok. Vali Bey öyle dediyse yerine getireceğini düşünüyorum.

Özcan Yalçın: Öncelikle hayırlı olsun diyorum yeni valiye yeni görevinde. Her konuda çözüm bekliyoruz, daha önceki valilerin getirdiği gece yasakları halen daha devam ediyor. Köyüm Yenitaşköprü Düzce’de oturuyorum köprümüz daha yapılmadı bunun hakkında çözüm üretilmesini istiyorum

3-74

“Devlet görevlilerini tanımak istiyoruz”

Musa Şeker: Köyde oturuyorum valilerin veya kaymakların sadece makamlarımda oturmalarını değil, köyleri gezmelerini ve muhtarları denetlemelerini istiyorum. Muhtarlar görevini yapıyor mu, köylerde halk nasıl? Köylerde çözülmeyen birçok sıkıntı var, bunlarla ilgilenilmesini istiyorum. Ben isterim ki tüm devlet görevlileri görevine geldiği vakit makamında oturmak yerine köyleri gezip halkın içerisinde olmasını ve onları tanımak istiyorum. Kaymakam değişiyor vali değişiyor ne tanıyoruz ne görüyoruz hatta bırakın düzenin milletvekilleri var, onları dahi tanımıyoruz. Köylere gelirlerse oy öncesi geliyorlar oy sonrası bir daha göremezsin her zaman böyleler, yani belediye başkanlarımız da aynısı. Devletin siyasi bölümlerinin hepsi sadece oy pozisyonunda 1 ay, 2 ay halkın içini çıkıyorlar, sonra hepsi kabuğuna dönüyor bol aldıkları maaşı yemenin keyfindeler.

Söyleyen çok oluyor da sorunu çözecek olan yok oluyor! Sadece lafta kalıyor. Bundan 1 buçuk yıl önce sorunlar çözülecek diye de bizim köyün yolları için gelmişlerdi. Bir şeyi biz çözeceğiz diyen kişilerin denetlenmesi gerekiyor. Bizim Türkiye’de maalesef denetim sistemi çökük, bu görev ise valilerin. Bizim ödemiş olduğumuz vergilerle maaş alan kişilerin denetlenmesini istiyorum. Halk olarak isteklerim bunlar.

Durası Çarkçı: Hayırlı uğurlu olsun öncelikle, bütün ile ve ilçelere önem vermesini istiyoruz. Yığılıca yolu yarım kaldı, viyadükler yapılacaktı yarıda bırakıldı bu durumdan şikayetçiyiz. İnşallah yapar gelen valimize güveniyoruz hakkında bilgimiz olmadığımız için şunu veya bunu yaptı diyemiyoruz.

“Validen tek isteğim gariban tabakaları arayıp bulması”

Münir Bey: Öbür valiyi zaten gördüğümüz yoktu sadece bir kere gördüm, deprem zamanında. O dairede oturan valiler vali yardımcıları ve sekreterler insanlardan randevu alıp da aylarca çağırmıyorlar hatta eski Valiye de ben aynı şeyleri söyledim. Valimizden tek isteğim sadece oturdukları yerlerde değil zengin kısımlarında değil gariban tabakaları arayıp bulacak, bir sürü adamı var köy köy mahalle mahalle gezdirecek.