Düzce’de, siyasilerin desteği ve İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz’ın girişimleri ile sağlık yatırımlarına bir yenisi daha eklendi. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi bünyesinde bulunan ve fizik tedavi alanında hizmet veren Muncurlu ek hizmet binasını daha verimli kullanmak ve Aziziye Mahallesi’ndeki mevcut hastanenin yükünü hafifletmek amacıyla söz konusu binada Kadın Hastalıkları ve Doğum ile Çocuk Hastalıkları ve Pediatri Yoğun Bakım Ünitesi kurulmasına yönelik başlatılan çalışmalarda, mutlu sona yaklaşılıyor.

Muncurlu’da fizik tedavi hizmetleri devam edecek

Atatürk Devlet Hastanesi bünyesinde ilk defa hizmete girecek olan Çocuk Acili ve Pediatri Yoğun Bakım Ünitesi ile sağlık alanında Düzce’nin büyük bir eksikliği giderilmiş olacak. Muncurlu ek hizmet binasında fizik tedavi hizmetleri ise devam edecek.

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Müdürü Onur Temel, sağlık alanında yaşanan bu gelişmeyi tüm detayları ile birlikte Öncü TV Haber Müdürü Canan Üstüner’in hazırlayıp sunduğu, ‘Güne Merhaba’ programında anlattı.

“Ek hizmet binamızın boş alanlarını bu şekilde değerlendirdik”

Yıl sonuna kadar hizmete girecek olan yeni sağlık biriminin Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nde bir ilk olduğunu dile getiren Temel, “Muncurlu’daki ek hizmet binamız 2004 senesinde faaliyetteki bir binamızdı. Merkez Aziziye’deki 300 yataklı, arttırılabilir kapasiteyle 350 yataklı hastanemiz açılınca burası bir dönem boş kalmıştı. 2017’nin ağustos ayından itibaren Muncurlu’daki binamızda sadece fizik tedavi hizmeti verilmeye başlandı. Bugüne kadar da sadece fizik tedavi poliklinik hizmetleri yataklı servisler ve rehabilitasyon hizmetlerini Muncurlu hizmet binamızda veriyoruz. Ancak Merkez’deki Aziziye’deki hastanemiz 300 yataklı bir hastane. Düzce nüfusu da her geçen gün arttığı için bir de Düzce’de üniversitemiz var. 2 sağlık kuruluşu olduğumuz için artık mevcut binada kapasite yetmemeye başladı. Yatak, yoğun bakımlar, poliklinik hizmetleri alanında kapasitemiz yetmiyor. İl Sağlık Müdürü’müz Yasin beyin de sürekli ‘Kapasiteyi nasıl arttırırız?’ diye düşündüğünü siz de sürekli takip ettiğiniz için biliyorsunuz. Aziziye Mahallesi’ndeki mevcut binamızda ‘ölü alan’ dediğimiz boş alanlarımızı sağlık hizmetini içine katarak kapasiteyi arttırmaya çalıştık. Bu binamız da yapıldığında güzel bir bina olarak yapıldığından ve tam kapasiteli kullanmadığımızdan bu binayı ‘Tam kapasiteli nasıl kullanırız?’ derken il sağlık müdürümüz ve bizler, hastane ekibimiz, İl Sağlık Müdürlüğü’ndeki diğer yönetici arkadaşlarımızla, kadın doğum ve çocuğun tamamen buraya taşınması talebini Sağlık Bakanlığı’na ilettik. Aynı Ağız ve Diş Hastanesi’nde olduğu gibi bir dal hastanesi gibi düşünmüştük ancak bakanlığımız ona çok sıcak bakmadı, merkez binaya bağlı olarak aynı idare yapısı altında ‘Ek hizmet binasını bu şekilde kullanalım.’ kararı oluştu.” diye konuştu.

“İnşaat süreci tamamlandı, cihazlarımız alındı”

Yeni sağlık birimi için tüm hazırlıkların tamamlandığını kaydeden Temel, “Bakanlığımızla yapılan gerekli görüşmeler, izinler sonrasında burası o şekilde yapılmaya kararı veridi. Gerekli ödenekler yapıldı. İhale süreci yaşadık, yapılmış bir hastaneydi ama Kadın Doğum ve Çocuk olarak bazı alanların değişmesi gerekti. Şu anda bizim hastanemizde olmayan Pediatri Yoğun Bakımı burada açacağız. Açılması için yeni alan oluşturuldu. Bunların inşaat süreci bu şekilde başladı. Artık inşaat sürecini tamamladık gibi, gerekli donanımsal eşyalarımızı, cihazlarımızı aldık, onların planlamasını yerleştirmelerini, temizliklerini yapar olduk. İnşallah en kısa sürede burada Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları hizmetlerini vermeye başlayacağız.” şeklinde konuştu.

“Personel açığımız olmayacak”

Kadın Hastalıkları ve Doğum ile Çocuk Hastalıkları ve Pediatri Yoğun Bakım Ünitesi için gerekli personel atamalarının yapıldığı bilgisini veren Temel, “Şu anda pediatri ve kadın doğum poliklinikleri için uzman eksikliğimiz yok. Ama son atamalarla birlikte çocuk ekibimiz yeni başladı, ilave olarak çocuk psikiyatri ekibimiz başladı, çocuk nöroloğumuz geldi, onlarla birlikte bu binaya geçince de tam dal hastanesi gibi ek hizmet binası olarak hizmet vermeye başladığımızda da herhangi bir eksiklik yaşamayacağız. Yılbaşında da yeni personel atamaları olduğundan biz buranın açılacağını planlayarak gerekli artırımları bakanlıktan istemiştik, onların da atamaları yapıldı. Şu anda bu binaya geçtiğimizde de personel açığımız olmayacak.” ifadelerine yer verdi.

“Yatak sayısını arttırabiliriz”

“Kadın hastalıkları, doğum, çocuk hastalıkları ve bu alanlara yönelik acil hizmetlerini Muncurlu ek hizmet binamızda vereceğiz.” diyen Temel, yeni sağlık birimi için hastanedeki yatak sayısını arttırabileceklerini ifade etti. Düzce’ye daha kaliteli sağlık hizmeti verebilmek için çalıştıklarını söyleyen Temel, konuşmalarını şu şekilde sürdürdü:

“Merkez binamız sadece yetişkin hastalıkları ve diğer branşların hizmet verdiği bir bina olacak. Kadın ve çocuk hastalara yönelik merkez binamızdaki acil servisimizde de müdahale yapılacak ama hastalar daha sonra buraya getirilecek. Çünkü bütün hizmetlerin, cihazların, ekibin hepsi bu binada olacak. Boşalan poliklinikler bizim şu andaki mevcut binamız hizmetlere yeterli gelmiyor. Boş alan olarak kalmayacak, yetmediği için oradaki poliklinik sayılarını arttıracağız. 100 yataktı şu anda arttırılabilir kapasiteyle 150 yatak kapasitesine çıktı. Şu anda fizik tedavi, kadın hastalıkları ve çocuk hastalıklarında mevcut binadaki yatak sayısını aşağıya indirmeden burada hizmet vermeye başlayacağız.”

“Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı Pediatri Yoğun Bakım Ünitemiz tam kapasite ile sağlık hizmeti verecek”

Kadın hastalıkları ve doğum, çocuk acil ve çocuk pediatri yoğun bakım alanında hizmet verecek olan yeni sağlık biriminin tam kapasite ile halkın hizmetine sunulacağını vurgulayan Temel, “Pediatri yoğun bakım 2. basamak sağlık hizmetlerinin yoğun bakım hizmetlerinin verildiği 7 yataklı bir yoğun bakımımız olacak. Mevcutta pediatri yoğun bakımımız yoktu, bu ek hizmet binasında bu alanı da oluşturarak hastanemizde olmayan bir yoğun bakım hizmetini daha vermeye başlamış olacağız. 6 yataktan oluşan odalardan 1 tanesi bulaşıcı hastalıklarda kullanabileceğimiz izolasyon odası olacak. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nde bir ilk. Pediatri yoğun bakım bu binaya geçtiğimizde ilk vereceğimiz bir hizmet. Kadın, çocuk hastalarımız başvuru olarak Kadın Doğum ve Çocuk Acili’nden girecekler, gerekli değerlendirmeleri yapıldıktan sonra bir üst katımızda doğumhane ünitemiz olacak. Hamileler orada değerlendirilecek. Doğum zamanı gelmiş gebelerimiz takipleri yapılıp doğumhaneden geçişli olarak yan tarafında, 3 ameliyathane salonumuz olacak, orası hamilelerin sezaryen doğumlarını yapacağı yer olacak. Ameliyathanede gerçekleşen doğumlardan sonra herhangi bir problem gerçekleşirse 2. basamak altı yataklı ve izolasyon odalı yoğun bakımımızda 0- 28 günlük bebeklerin takip edildiği yeni doğan bakım ünitemiz olacak. Kadın doğumun yataklı servisleri doğumdan sonra takip edildikleri ünitemizdir. 24 yatak olacak. Çocuk hastalarımızın takip edildiği 24 yataklı çocuk servisimiz olacak. Çocuk için acil bölümümüzde travma bölümümüz var. Kadın doğum ve çocuk hastalıklarının acil ameliyathane yataklı servislerin yoğun bakımlarının tamamının verildiği bir hizmet olacak.”

“Belediyenin kesintisiz ulaşım hizmeti vermesi için müracaat ettik”

Muncurlu ek hizmet binasına merkezden ulaşım kolaylığı sağlanıp sağlanmayacağı konusunda ise Temel, “Düzce Belediyesi’ne ulaşım noktasında müracaatımızı yaptık. Ulaşım hizmetleri belediye vasıtasıyla verildiği için Düzce Belediyesi umuyoruz ki merkez binamızla burası arasında kesintisiz olarak hizmet verecektir.” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI

Editör: Emirhan Töngel