Sosyal medya dolandırıcıları, her geçen gün buldukları farlı yöntemlerle vatandaşları tuzağına çekiyor. Dolandırıcıların son günlerdeki yöntemi ise, ‘pes’ dedirtti. Tuzağa düşürmek istedikleri vatandaşların sosyal medya platformlarından kolayca fotoğraflarına ulaşan dolandırıcılar, bu fotoğrafları montajlayarak uygunsuz hale getiriyor.

EV VE İŞYERİ FARESİ YAKALANDI… EV VE İŞYERİ FARESİ YAKALANDI…

Uygunsuz fotoğrafları tuzağa çekmek istedikleri kişilere gönderen dolandırıcılar, yüklü miktarlarda para talep ediyor. Tuzağa düşürülmek istenen kişinin para ödemeyi ret etmesi durumunda ise, sosyal medyadaki arkadaş listelerine bu fotoğraflar gönderiliyor.

Düzce’de ise dolandırıcıların hedefinde eski siyasetçi Adem Gençtürk vardı. Dolandırıcılar, 2014 yılında MHP’den Düzce  Merkez İlçe Başkanlığına aday olan Gençtürk’ü bu yöntemle tuzağa çekmek istedi. Dolandırıcıların kendisine önce montajlı fotoğrafları gönderdiklerini ve yüklü miktarda para talep ettiklerini söyleyen Gençtürk, bunu kabul etmemesi üzerine bu fotoğrafların Facebook’ta ki arkadaşlarına gönderildiğini belirtti.  

cats-16

Başından geçen dolandırıcılık olayını Öncü Haber Merkezi ile paylaşan Gençtürk, “Dün akşam saatlerinde messenger üzerinden, kendisini tanımadığım Sanem Öztürk isimli bir bayan benimle tanışmak istediği yönünde mesaj attı. Benim bunu kabul etmemem üzerine, beni çok eskilerden tanıdığını, benim ise kendisini tanımadığımı söyledi. Ben de, kendisini tanıyabilmem için görüntülü konuşmayı  talep ettim. O da bana, yan odada annesinin uyuduğunu, bu nedenle de görüntülü konuşamayacağını anlattı. Ertesi sabah WhatsApp üzerinden, aynı kişi beni sesli olarak aradı. Yine bana kendisinin beni çok iyi tanıdığını  ve sevgili olmak istediğini belirtti. Bunu kabul etmeyince de telefonu kapattı. Bunun ardından, yine aynı numaradan, beni bir erkek aradı ve elinde kendisinin uygunsuz görüntülerinin olduğunu söyleyerek benden para talep etti. Ben bunu kabul etmeyince, önce montajlı uygunsuz fotoğrafı whatsApp üzerinden bana gönderdiler ve parayı ödememem halinde bu fotoğrafları ailem başta olmak üzere Facebook’ta bulunan tüm arkadaş listeme gönderecekleri yönünde şantaj yaptılar. Ben de bunun üzerine dolandırıcıların yakalanması ve başka kişilerin canlarını yakmamaları için emniyete giderek şikayette bulundum” dedi.

Düzce İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Gençtürk’ün şikayetinin ardından dolandırıcıları yakalayabilmek için harekete geçti.

Aktif sosyal medya kullanıcılarına uyarı!

Öte yandan yetkililer, sosyal medya hesaplarını aktif kullanan bireyleri bu tür yöntemlerle dolandırılmamaları için daha dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunuyor.

HABER: Savaş ARI