Düzce İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Düzce ilinde iç sularda av yasağının 15 Mart 2018 tarihi itibari ile başlayacağını duyurdu.

5 Mart - 15 Haziran tarihleri arasında yasak
Ticari ve amatör avcılığı düzenleyen tebliğlere göre; iç sularda sazan, kadife, şiraz ve yayın balıklarının avlanmasının 15 Mart - 15 Haziran tarihleri arasında yasak. Akarsularda olta ile tatlısu kefali ve gümüş balığı avı ise serbest. Yasağın başladığı tarihte elinde sazan, kadife, şiraz ve yayın balıkları bulunan satış ve toplu tüketim yerlerinin il ve ilçe müdürlüklerine başvurarak stok tespiti yaptırması ve 22 Mart 2018 tarihine kadar satışlarını durdurması gerekiyor.

“Tüm balıkçılarımızın av yasaklarına uymaları gerekiyor”
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kabaoğlu, yasak dönemde yapılan avlanmalara uygulanacak yaptırımları ise şöyle açıkladı: ''15 Haziran' a kadar sürecek olan av yasağı döneminde yapılacak olan denetimlerde, yasak türleri avladığı tespit edilen amatör balıkçılara; 388 TL idari para cezası ve yasaklı ürüne el koyma işlemi, ticari balıkçılara ise; 1.322 TL idari para cezası, yasaklı ürüne ve av aracına el koyma işlemi uygulanacaktır. Tüm balıkçılarımızın av yasaklarına uymaları gerekmekte olup, su ürünleri avcılığı konusunda bilinçli ve duyarlı vatandaşlarımızın, gördükleri yasak avcılık faaliyetlerini işl ve ilçe müdürlüklerimize ya da Jandarmaya bildirmeleri su ürünlerinin sürdürülebilirliği açısından büyük önem arz etmektedir.”

Haber: C.ÜSTÜNER