Aluform yönetiminden yapılan açıklama şu şekilde.

“09.02.2023 tarihinde iş akitleri sonlandırılan eski çalışanlarımız Murat Çelik ve Emin Coşkun adlı kişiler gerek basına verdikleri demeçlerle, gerekse de sosyal medya platformlarında gerçeğe aykırı şekilde beyanlarda bulunarak hem şirketimizi karalamaya, hem de açmayı planladıkları davaları şimdiden etkilemeye çalışmaktadırlar.

Bu kişiler iş yerinde Cuma namazını ısrarla diledikleri camide kılmak istediklerini belirtmişlerdir. Ayrıca vakit namazlarının kılınmasının engellendiği gibi bir iftirada bulunmuşlardır.

44713bdb-608e-4e5a-af22-2b37d33547fc

İş yerinin D-100 karayolu kenarında olması ve mola olsa bile iş saati sayılan bu süre içerisinde bazı çalışanların araçları ile bazılarının ise D-100 Karayolu kenarında yürüyerek ibadet etmek üzere çevredeki camilere gitmeleri hem iş güvenliği açısından çalışanlarımız ve şirketimiz için risk oluşturmuş, hem de bazı çalışanlar tarafından bu uygulama suistimal edilmeye başlanmıştır. Bu nedenle fabrikamız içerisinde Cuma Namazı kılma ihtiyacı doğmuştur. Şirketimizce çalışanlarına bu dini vecibelerini yerine getirmek amacıyla yeterli ve uygun şekilde bir mescit alanı oluşturulmuş ve bu konuda bir din görevlisinin görevlendirilmesi de sağlanmıştır. Bu mescit tüm çalışanlara, ziyaretçilere ve orada namaz kılmak isteyen herkese açıktır.

Bu imkânın sağlanması neticesinde şirket yetkilileri tarafından, iş güvenliğinin sağlanması amacıyla namaz kılmak için iş yeri dışına çıkılmasının mümkün olmadığı belirtildiğinde, bahsi geçen 2 kişi buna karşı çıkmış, yüksek sesle tepki vermiş, iş yerinde çalışanları provoke edici şekilde bağırmış, namaz kılmanın engellendiği, 28 Şubat’ı tekrar yaşadıkları şeklinde sözler sarf etmiş, kendilerini uyaran başka çalışanlara da sataşmalarda bulunmuşlardır. Bu nedenle de bahsi geçen 2 çalışanın iş akitleri sonlandırılmıştır.

Düzce’mizde 1970 senesinden itibaren çalışan, üreten ve istihdam yaratan firmamız bir basın kuruluşunda çıkan asılsız haberler sebebiyle üzüntü duymaktadır.

da1e8708-dfbc-416f-ab1c-df0db07e0312

Ülkemizin içinden geçtiği zor süreçte, ekiplerimiz ve makine gücümüz ile deprem bölgesinde ihtiyaç sahiplerinin hizmetine koşarken, bu tip haberler ile uğraşmayı ve de şirketlerimizdeki yüzlerce çalışanımız Cuma ve vakit namazlarını kılabilirken sadece 2 tane farklı amaçları bulunan işçinin böyle hassas bir konuyu bile provoke ederek, yanlış aksettirerek ve dini kullanarak yalan konuşmalarının takdirini kamuoyuna bırakıyoruz.

39b56145-9664-4718-91f6-26e61d25b95d

Dinimizde yalanın karşılığı olan günah çok büyüktür. Bugün, 10 Şubat 2023 tarihinde, fabrikamızda Cuma Namazını çalışanlarımız ve burada namaz kılmak için dışarıdan gelenler ile birlikte huşu içerisinde kılmış ve deprem şehitlerimize dua etmiş bulunmaktayız.”