Kahramanmaraş merkezli meydana gelen, 11 ilimizde büyük bir yıkıma neden olarak 100 binden fazla vatandaşımızın yaralanmasına, 40 binden fazla vatandaşımızın hayatını kaybetmesine yol açan ve asrın felaketi olarak nitelendirilen depremin üzerinden 19 gün geçti.

2023-02-10-adiyaman

Depremin meydana geldiği ilk andan itibaren, devletin bütün organları AFAD koordinesinde, meydana gelen felakete ilişkin çalışmalara başladı.

Bütün Türkiye’nin tek yürek halinde ciğerimizi yakan bu yarayı sarmak için seferber olması bütün dünyaya örnek olurken, bir yandan bazı kesimler, bu acı üzerinden siyasi çıkar elde etme çabalarına girişti.

1-22

Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği süreçte, siyasi çıkarları uğruna süreci sekteye uğratmaya çalışan bazı kesimler vatandaş tarafından tepkiyle karşılanmaya devam ediyor.

“Erdoğan da 99 Düzce depreminde hükümete böyle yükleniyordu.”

Bu kapsamda, depremin meydana geldiği günden bu yana 3 defa bölgeye giderek bizzat incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan açıklamalarda bulunan muhalif kesim, kendilerine gelen eleştiri yağmuruna “Erdoğan da 99 Düzce depreminde hükümete böyle yükleniyordu.” Şeklinde bir savunmayla karşılık veriyor.

erdogan-bu-kez-deprem-icin-soyledi-bunlar-kader-planinin-icerisinde-olan-seyler-1124067-5

DÜZCE DEPREMİNDE ERDOĞAN DEVLETİ SUÇLADI MI?

Muhalif kesim tarafından ortaya atılan bu iddia, kısa sürede sosyal medyada ve bazı basın yayın organlarında geniş yankı buldu.

Peki, Erdoğan, 99 Düzce depreminde, bugünün muhalefetinin yaptığı gibi devleti ve hükümeti suçladı mı?

Ortaya çıkan bir gazete kupürü, ortaya atılan iddianın asılsız olduğunu gözler önüne serdi. Gazetenin haberine göre, 1999 Düzce depreminin ardından eşi Emine Erdoğan’la birlikte Düzce’ye gelerek incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada; “şu an hükümeti devleti suçlayacak zaman değil. Süreci sekteye uğratmamak adına, birlik ve beraberlik içerisinde bu acıyı dindirmeliyiz. Arama kurtarma çalışmaları devam ederken, siyaset yapılmaz.” İfadelerine yer verdi.

2-19

Haber – Ahmet Çelik