Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleşen ‘Mahremiyetin Dönüşümü’ programının açılış konuşmasını Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Yeter Şanlı gerçekleştirdi.

Dijital ve teknoloji alanında yaşanan yeniliklerin özel yaşam ve mahremiyet olgusunda değişim meydana getirdiğini, gözetleme ve gözetlenmenin çağın en önemli sorunu olduğunu vurgulayan Şanlı, programda tehlikeler, fırsatlar ve çözüm önerilerinin tartışılacağını belirtti.

Dijitalleşme mahremiyet konusunu daha karmaşık hale getirdi

Programda konuşan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir; teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte, bireylerin kişisel mahremiyeti koruma sorumluluğunun arttığını, dijitalleşme, internet kullanımı ve yapay zeka gibi gelişmelerin, mahremiyet konusunu daha karmaşık hale getirdiğini belirtti. Sözbir, Türkiye’de ilk olan programın mevcut durumu anlama, gelecekteki eğilimleri öngörme ve en iyi uygulamaları paylaşma imkanı sağladığının altını çizdi.

Mahremiyet daha önce analiz edilen bir konu değil

“AMACIMIZ SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK İNŞA ETMEK” “AMACIMIZ SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK İNŞA ETMEK”

Düzce Valisi Selçuk Aslan, mahremiyet gibi önemli bir konuyu daha önce analiz eden bir çalıştay organize edilmediğini ve Düzce Üniversitesi’nin bir ilki gerçekleştirdiğini vurguladı. Mahremiyet kavramının doğru, bireyi ve toplumu koruyacak şekilde idrak edilmesi gerektiğinin önemi üzerinde duran Aslan, programa emek verenlere teşekkür etti.

Yeni medyanın sınırsızlığının, mahremiyetteki sorunlarına değinildi

Düzce Vali Yardımcısı Dr. Ömer Yılmaz’ın başkanlığındaki birinci oturumda, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın ve Yayın Dairesi Başkanı Doç. Dr. Oğuz Göksu, “Mahremiyet ve Dezenformasyon İlişkisi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu’ndan Öğr. Gör. Dr. Nurgül Soydaş, mahremiyetin kısa tarihinden, iletişim, refah, modernite ve dijital çağ ile ilişkisinden bahsederek “Mahremiyetin boyutu da ölçüsü de kişinin kendisidir.” ifadelerini kullandı.

Oturumun bir diğer konuşmacısı Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Danışmanı / Akademisyen Dr. Yunus Emre Ökmen “Sosyal Medya ve Mahremiyet” başlıklı sunumunda, yeni medyanın insanlara sunduğu sınırsızlığın, mahremiyet noktasında getirdiği sorunlara değindi. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nil Çokluk ise “Mahremiyet: Kadın ve Çocuk / Gençlik” adlı konuşmasında; mahremiyet hakkı, mahremiyet türleri, çocukların, gençlerin ve kadınların mahremiyetle ilgili sorunlarını dile getirdi.

“Mahremiyetin En Çok İhlal Edildiği Alan Medya”

Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç’in başkanlığındaki ikinci oturumda Gümüşhane Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Elif Kütükoğlu, mahremiyetin imaj ve gündelik hayata yansımalarından bahsederken, Kanal D Ana Haber Muhabiri İbrahim Konar, mahremiyetin en çok ihlal edildiği alanın medya olduğunu söyleyerek medyada mahremiyetle ilgili yapılan hatalardan örnekler verdi.

Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Koç, mahremiyeti; ben olarak biz olmayı öğrenmenin en işlevsel yolu şeklinde tanımlayarak mahremiyeti koruma ve çözüm önerilerini içeren bir konuşmaya imza attı. Yalova Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Küçükalkan ise “Unutulma Hakkı/Dijital Bellek” başlıklı sunumunda, belleğin kimliğimizin temeli olduğunu ifade etti.

Programın kapanış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Yeter Şanlı, programa destek olan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı yetkilileri, Düzce Valisi Selçuk Aslan, 65. Hükümet Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir ile kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.