TYB Şeref Başkanı Mehmet Doğan, Birliğin merkez binasındaki panelin açılışında, Cumhuriyet tarihinin ilk depreminin 1924'teki Erzurum depremi olduğunu, bu depremin de kış aylarında meydana geldiğini söyledi.

cats-3

Doğan, dönemin Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Paşa'nın Karadeniz gezisindeyken yaşanan deprem nedeniyle Trabzon'dan Erzurum'a geçtiğini, o zamanki zor şartlarda deprem bölgesini müşahede ettiğini dile getirdi.

Daha sonraki yıllarda yaşanan Erzincan depreminin 100 yıl içinde, bugünkü depremle kıyaslanabilen tek deprem olduğunu ifade eden Doğan, şunları söyledi:

"Erzincan şehrini adeta haritadan siliyor, şehrin yeri değişerek yeniden kurulmak zorunda kalıyor. İnönü, Diyarbakır'da gezideyken 4 günde deprem bölgesine ulaşıyor. Erzincan ve Erzurum depreminin o günkü şartlarında devletin çok fazla gücü olmadığı için fazla bir şey de yapılamıyor."

Cumhuriyet döneminin ilk depremleri ile 1999'daki Gölcük ve Düzce depremlerini kıyaslayan Doğan, eski dönemlerde depremlerde ulaşım ve imkanların daha az olduğunu, devletin 1999 depreminde bu konularda ciddi bir hazırlığının olmadığını ifade etti.

1999'dan 2023'e kadar Türkiye'de ulaşım şartlarının değişmesine rağmen halen sıkıntılar yaşandığını belirten Doğan, en son yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlere daha güçlü müdahale edildiğini, depremin büyüklüğü karşısında bu gücün yeterli görülmeyebileceğini ancak uzun vadede çözüme daha yakın olunduğunu düşündüğünü kaydetti.

Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan da Kahramanmaraş merkezli depremlerin ülkenin tamamını olumsuz etkilediğini, bu tür afetlerin öznesinin de nesnesinin de insan olduğunu söyledi.

Öncü Haber Merkezi / AA