Yeni tip koronavirüs (COVİD-19) salgınına karşı en önemli silah olan aşılama, 13 Ocak’ta ilk aşıların yurda ulaşmasıyla başlamıştı. İlk aşamada risk grupları üzerinden devam eden temmuz itibariyleyse 18 yaş üstü tüm vatandaşlara açılan aşı sisteminde Düzce bugüne kadar aşılamanın orta hızda ilerlediği kentler arasında yer aldı.

Düzce maviye boyandı

Bir süredir günlük 100’ün dahi altına inen aşılamada Düzce adım adım önemli bir gelişmeyi başardı. 18 yaş üstü en az iki doz aşılananların oranının yüzde 75’i geçti. Böylece Düzce ‘mavi’ye boynarak düşük riskli sınıfına terfi eden iller arasında yer aldı.

Hatırlatma dozu uyarısı

Öte yandan uzmanlar Düzce’nin henüz 2 doz aşılamada bu oranı yakaladığına dikkat çekerek. 3. Ve 4. Doz olarak uygulanana hatırlatma dozlarını olmayan vatandaşlara seslendi. Omicron varyantı tehdidi Türkiye’ye ulaşmışken vatandaşlar son aşılarının üzerinden 3 ay geçer geçmez hatırlatma aşılarını olmaları konusunda uyarıldı.

Turkovac hızlandıracak

Düzce’ye yabancı aşılara sıcak bakmayan bir kesimin varlığı da bilinirken yerli aşı Turkovac’ın acil kullanım onayı alıp seri üretime başlaması ve gelecek hafta yurt genelinde uygulanmaya başlamasıyla Düzce’de de aşılamanın bir miktar hızlanması bekleniyor.