Düzce Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü eski tip sayaç olarak bilinen mekanik (faturalı) su sayaçlarının en uzun 10 yıl süre ile sorunsuz çalıştığını ancak bu süreçten sonra hatalı ölçümler yapması üzerine başlattığı değişim çalışmasını 2021 yılında da sürdürüyor.

Ekipler, Bahçeşehir Bölgesi ile Metek TOKİ’de su saatlerini değiştiriyor. Değişim yapılan ikametlere su sayacı maliyetleri faturalara yansıtılıyor.

Düzce Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, kalibrasyon işlemlerinin yönetmelik gereği zorunlu olduğu belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “5 Mayıs 2015 tarihli 28994 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İçme suyu Temin ve Dağıtım Sistemleri Su Kayıplarının Tespiti başlıklı 8. Maddenin 3. fıkrasında yer alan “Bütün sayaçların düzenli olarak bakımının ve kalibrasyonunun yapılması veya yenilenmesi, ölçüm hassasiyeti düşük, ölçüm hassasiyetini kaybetmiş ve 10 yıldan eski sayaçların, su kalitesine, kullanım maksadına ve günün teknolojisine uygun ölçüm hassasiyeti yüksek sayaçlar ile değiştirilmesi sağlanır” hükmü gereği; 10 yıllık ömrünü tamamlamış bozuk su sayaçlarını yenisiyle Su ve Kanalizasyon ekipleri değiştiriyor.”

Diğer yandan vatandaşların da sayaçlarının bozuk olduğunu anlaması halinde Düzce Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’ne gelerek veya ilgili birimi telefonla arayarak sayacının değişmesi talebinde bulanabiliyor. Talepleri değerlendiren ekipler, 24 saat içerisinde bozuk sayacın değişim işlemlerini gerçekleştiriyor.