“KİMİ NE ZAMAN, NE ŞEKİLDE ARAYIP SORACAKLARI BELLİ DEĞİL” “KİMİ NE ZAMAN, NE ŞEKİLDE ARAYIP SORACAKLARI BELLİ DEĞİL”

yetkilileri yeni otobüslerle birlikte Düzce’de toplu ulaşım sorununun kökten çözüleceğini söyledi. 
Düzce Belediyesi, toplu ulaşım hizmetlerini ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirmeye devam ediyor. Otobüslerde yaşanan yoğunluk ve artan yolcu sayısı kapasitesi nedeniyle otobüs ile hat sayısını her geçen gün artıran Düzce Belediyesi, Ulaşım Master Planı çerçevesinde yeni bir düzenlemeye daha gidiyor.
124 adet 6 metrelik, 10 adet 8 buçuk metrelik, 22 adet 12 metrelik ve 5 adet 18 metrelik olmak üzere toplam 161 otobüslük geniş filosu ve 37 hattı ile şehir içinde günlük 52 bin yolcu taşıyan Düzce Ulaşım A.Ş. bünyesine yeni araçlar katılıyor.

Otobüs-3
“Toplu ulaşımda yolcu kapasitesi her geçen gün artıyor”
Konu ile ilgili Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın sorularını yanıtlayan Özel Halk Otobüsü Kooperatifler Başkanı Gürkan Özbakır, Düzce toplu ulaşımında kapasitenin her geçen gün arttığını belirterek, “2021 yılında Eylül ayında bu işe başladığımızda, yaklaşık 16 bin yolcu taşıyorduk. Şu anda günlük elli binleri yakaladık. Yani şu an günlük 51 bin yolcu taşıyoruz. O günkü ulaşım master planında hesaplanan da günlük elli bine yakın yolcu taşıma kapasitemiz vardı. Şimdi biz bu 51 bini yakaladıktan sonra, artık bizim araçlarımız yetmemeye başladı. Biz de bunu geçen gün Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ile görüştük. Dedik ki; bu araçların küçük olduğu, artık bunların yeterli olmadığı kanaatine vardık. Ondan sonra biz bunların 20 tanesini ilk etapta Otokar Central dediğimiz 7 metrelik araçlarla değiştiriyoruz. Ondan sonra da 20 tane daha 8 buçuk metre araçla değiştireceğiz. Yani 40 tane aracımızı değiştirmiş olacağız. 20 tanesi 8 buçuk metre, 20 tanesi 7 metre. Ondan sonra da yine ihtiyaç halinde, dönüşümlerimiz devam edecek. Şu anda 12 metrelik araçlar zaten şehir içi trafiğini çok zorladığı için, en uygun olan araçlar 7 metre ve 8 buçuk metre. Yani 12 metre büyük araçlarda, trafiği işkal ediyorlar.. Onun için bu işin ideali 7 metre ve 8 buçuk metre araçlar. Biz de bununla alakalı görüştük” dedi. 
“Otobüsler küçük diye hep şikayet alıyorduk”
Halk otobüslerinin küçük olması nedeniyle sürekli yolculardan şikayet aldıklarını belirten Murat isimli otobüs şoförü, “Üç senedir şehir içi otobüslerindeyim, otuz beş, kırk senedir de şehirlerarası otobüslerde çalışıyorum. Ben büyük arabalardaydım, yolcularımız hep şikâyetçiydi, arabalar küçük diye. aslında küçük arabalarla hızlı ulaşım sağlandığı için tercih edildi. Ben şimdi büyük arabalarda çalışıyorum, şimdi ise diyorlar ki; ‘neden bu araba yavaş gidiyor?’ Bir tık büyük arabalar gelecek, onlar da ulaşıma daha fazla hareketlilik sağlar. O arabalarla şehir içi trafiği daha rahat olacak” diye konuştu. 

Otobüs1
“Yeni otobüslerle birlikte toplu taşıma rahatlayacak”
Uzun yıllar Düzce toplu ulaşımında şoförlük yapan Ulaşım A.Ş’de görevli Özlem isimli şoför de, gelecek yeni otobüslerle toplu taşımanın rahatlayacağını belirterek, “6-7 yıldır otobüs şoförüyüm. Küçük araçlar daha hızlı hareket edebiliyorlar. Yolcularımız her dakika aracın gelmesini istiyor. İnsanlar agresifleşiyor, tepkilerini bize gösteriyorlar; biz de saygıyla karşılamaya çalışıyoruz. Yeni gelecek araçlar, yolcular için farkındalık katar, onlarla daha rahat gidip gelirler ama araç büyük ve az olduğu için daha az sefer yapacaklar. Bu da insanlara sıkıntı yaratabilir” şeklinde konuştu. 

K O N U K
“Düzce’de ulaşım sorunu yok”
Düzce Ulaşım A.Ş yetkilileri ise, kentte ulaşım sorununun olmadığını ifade ederek, “İlk bu işe başladığımızda 21 bin kişi taşıyorduk şuan 50 bin kişi taşıyoruz. Araç sayımız çok az artış gösterdi aslında bu insanları bu araçla taşıyabileceğimi düşünüyorum. Belediyeciler olarak kişi özgün davranıyoruz. Düzce’nin bu planını bütün iller ilçeler istiyor. Düzce’ye yetiğimizi düşünüyorum. 127 kırmızı aracımız var 40’a yakında büyük aracımız var. Biz bunları burada denetleyen kişileriz. Yeni araçlar Düzce’nin daha rahat etmesini sağlayacak. Düzce’de ulaşım sorunu olduğunu düşünmüyorum.  65 yaş üstüne kısıtlama getirin, sabah araç kullanmışın diyorlar. Bazı şehirlerde böyle uygulamalar var” açıklamalarında bulundu. 
HABER: Savaş ARI