Yeni tip koronavirüs (COVİD-19) salgınında Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü ve tedbirlerin döneminin başladığı günden bu yana 2 yıl geçti.

1 Temmuz itibariyle tam normalleşmenin başladığı salgınla mücadele döneminde HES kodu ve açık alanlarda maske zorunluluğu da 2 hafta önce kaldırıldı. Omicron varyantıyla birlikte zirve çıkan vaka sayılarındaki düşüş ise devam ediyor. 130 bin sınırına kadar çıkan vakalar dün itibariyle 17 bine kadar geriledi.

Öte yandan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 26 Şubat – 4 Mart haftasına ait illere göre 100 bin kişide görülen vaka haritasını açıkladı. En yüksek vaka yoğunluğu 100 binde 916 ile Ankara’da, en düşük ise 37 ile Van’da saptandı.

Düzce’de vakalar hızla azalıyor

Geçtiğimiz hafta yalnızca 0,7 puanlık farkla düşüşün durakladığı Düzce’de son haftada hızlı bir düşüş yaşandı. Haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısı bir haftada 223 puan birden gerileyerek 464 oldu. Buna göre 26 Şubat – 4 Mart haftasında Düzce il genelinde bin 862 kişi daha COVİD-19 salgınına yakalandı.

Bir haftada yüzde 33’lük düşüş

Günlük vaka sayısı da 300’ün de altına gerileyerek 266 olarak gerçekleşti. Uzmanların üstüne basa basa söylediği ‘Düşüş hızlanmalı’ uyarısı Düzce’de yalnızca 7 günde 3’te 1 oranında düşüşle yerini buldu.

Tablo tersine dönmesin

Düzce’de hızlı düşüş başlamışken tablonun yeniden tersine dönmemesi ve salgının bir gündem maddesi olmaktan çıkması için yetkililer çağrılarını tekrarladı. Vaka sayılarının halen çok yüksek olduğuna dikkat çeken ve düşüşün hızlanması gerektiğini belirten uzmanlar kapalı alanlarda maske kullanımı, mesafe ve hijyen kurallarına tam uyum ile en az 3 doz aşılamayla salgının geride kalması için vatandaşların üzerine düşeni yapması gerektiğinin altını çizdi.

HABER: Mehmet GÜNESEN