Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Düzce’nin il oluşunun 24.yılını kutladığı mesajında 1999 yılında yaşanan iki büyük depremden etkilenen Düzce’nin dönemin Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla Bolu’dan ayrılarak il olması ve süreç içindeki değişiminden bahsetti.

Ö

Düzce artık çok merkezli, dört yönde büyüyen, yaşam alanı olarak tercih edilen bir şehir

Faruk Özlü mesajında şu ifadeleri yer verdi: “Doğu Marmara ve Batı Karadeniz’in kesişim noktası, eşsiz doğasıyla görenlerin hayran kaldığı ülkemizin en genç şehri Düzce’miz bugün 24 yaşında. Genç, dinamik, her alanda potansiyeli yüksek Düzce’miz, il oluşuna vesile olan iki büyük deprem ile hasar aldı ve yeniden inşa edildi. Bugün Düzce’ye baktığımızda deprem başta olmak üzere afetler konusunda çok tecrübeli, bilinçli, dirençli ve yepyeni yapılar ile donatılmış bir il görüyoruz. Göç ile büyüyen, planlı şehirleşen yaşam alanlarını dönüştürmüş ve neredeyse yapılarının %80’i yenilenmiş bir kent. Yıllar önce dönemin Bakanlar Kurulu kararı ile 81’inci ilimiz olan şehrimiz, artık çok merkezli, dört yönde büyüyen, yaşam alanı olarak tercih edilen bir şehirdir.

Son depremlerden anlaşıldığı üzere hazırlıklarının işe yaradığını vurgulayan Özlü, “Depremin izlerini silmek, Düzce deyince akıllara yaşanan acıların gelmediği bir şehrin inşası kolay olmuyor, ancak bugüne kadar attığımız kararlı adımlar, deprem yönetmeliklerini tavizsiz uygulama ve yatay mimari anlayışımızla bugüne kadar büyük bir yol kat ettik. Bu konudaki hazırlık ve tecrübemizi de son yaşadığımız sarsıntılarda hiçbir zarara uğramayarak ispat ettik. Bu vesile ile iki büyük depremle yıkımlar yaşamış bu şehrin yeniden inşasına Düzce Belediye Başkanı olarak katkıda bulunmaktan duyduğum memnuniyeti dile getiriyor, Düzce’mizin il oluşunun yıl dönümünü kutluyorum. Allah şehrimizi, ülkemizi ve milletimizi her türlü afetten muhafaza etsin.” açıklamalarında bulundu.

H

“Türkiye Yüzyılı'nda yükselişini sürdürüyor”

ŞENGÜLOĞLU: BİLİM MERKEZİ 3 MAHALLEYE DEĞER KATACAK ŞENGÜLOĞLU: BİLİM MERKEZİ 3 MAHALLEYE DEĞER KATACAK

AK Parti Düzce İl Başkanı Hasan Şengüloğlu, 9 Aralık 1999 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla il statüsü kazanan Düzce'nin 24. yılını kutlayarak, "Arka arkaya yaşadığımız iki büyük depremin ardından 9 Aralık 1999 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile ülkemizin en genç ili olan Düzce; her geçen büyüyen nüfusu, doğal zenginliği, ekonomik gücü, üniversitesi, tarımı, turizme açılan kapıları ve sahip olduğu sanayi altyapısı ile Türkiye Yüzyılı'nda yükselişini sürdürüyor" ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Şengüloğlu, Düzce’nin yarınları için gayret gösterdiklerini ve şehri geliştirmek, geleceğe taşımak için çabaladıklarını vurguladı.