Düzce’nin endüstride hak ettiği noktalara gelmesi için yoğun bir gayret gösteren Düzce Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık’ın çalışmaları meyvelerini vermeye devam ediyor.

DÜZCE SANAYİSİ BIYIK’LA SINIF ATLIYOR

Düzce’ye sınıf atlatacak çalışmaların peşinden koşan Bıyık’ın hamleleriyle kentin dış ticaret hacmi sürekli artarken ülke ekonomisinden aldığı pay da aynı oranda büyümeye başladı. Bu durum Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım 2023’e ait Dış Ticaret İstatistikleri’ne de yansıdı.

DIŞ TİCARET HACMİ ARTIYOR

5 tane organize sanayi bölgesiyle sanayi üretiminin önemli merkezlerinden biri olmaya aday Düzce’de geçtiğimiz ay yüz güldürmeyen verilerdeki yükseliş dikkat çekti. Dışa mal satımı anlamına gelen ihracat hem bir önceki aya hem de bir önceki yılın aynı ayına göre arttı.

İHRACATTA KASIM REKORU

DÜZCE YABANCILARIN RADARINA GİRDİ DÜZCE YABANCILARIN RADARINA GİRDİ

Geçen yıla göre artış oranı yüzde 5.2 olurken bir aydaki artış ise yüzde 29 olarak rekor bir seviyede gerçekleşti. İhracattaki rekora karşılık dıştan mal satın alımı olan ithalattaki bir aylık artış ise yüzde 6,8’de kaldı. Düzce ekonomisi kasım ayında 6 milyon dolardan fazla dış ticaret fazlası verdi.

MEHMET GÜNESEN