6 Şubat’ta meydana gelen Pazarcık ve Elbistan merkezli 7.6 ve 7.7 şiddetindeki depremlerde, başta Kahramanmaraş olmak üzere 10 ilde büyük bir yıkım gerçekleşti. Ölü ve yaralı sayısının her dakika arttığı deprem felaketi nedeniyle, tüm Türkiye’de olduğu gibi Düzce halkı da tek yürek oldu. Düzce Belediyesi önünde bulunan AFAD, Düzce Belediyesi ve diğer STK’ların yardım koordinasyon çadırlarına Düzceliler soğuk havaya aldırış etmeden bir çok yardım malzemesini görevlilere teslim ediyor.

1-13

Düzce halkının deprem bölgelerine gönderilmek üzere yardım ve bağışlarda bulunmasına, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü kayıtsız kalmadı. Düzce’nin en çok dinlenen radyosu olan 100.2 Radyo Öncü’de Ata İle Seyir Hali programına telefon bağlantısı ile konuk olan Başkan Özlü, yaşanan büyük felakette Düzce halkının yardım ve hayırseverliği karşısında duygulandığını açıkladı.

“Depremin boyutları çok büyük”

2-11

Depremin boyutunun çok büyük olduğunu ifade eden Başkan Özlü, “Deprem olmasaydı daha iyi olacaktık, ama kader, doğal bir afet. Sanki bana öyle geliyor ki, Cumhuriyet tarihimizin en büyük deprem hadisesi. Ben daha çok, 17 Ağustos Gölcük merkezli ve 12 Kasım Düzce merkezli depremleri ile mukaddese etmeyi düşündüm. Ancak, ama bu depremle ilgili henüz elimizde net bilgiler yok. Ama görünen o ki; durum çok kritik ve görünen o ki bu deprem Marmara depreminden, Düzce depreminden çok çok daha büyük” diye konuştu.

“Deprem bölgesine yardım götürmek üzere çok sayıda aracı yola çıkarttık”

31c337531b13757216

Düzce Belediyesi’nin AFAD ile koordineli bir şekilde çalıştığını kaydeden Özlü,  bugüne kadar deprem bölgesine yardım götürmek üzere çok sayıda aracı yola çıkarttıklarını belirtti.

Düzce Belediyesine bağlı personellerin de deprem bölgesinde canla ve başla çalıştığına dikkat çeken Özlü, “İki gündür, bizim Belediye binamızın önünde AFAD ile birlikte vatandaşlarımız ile beraber organize ettiğimiz bu yardım çalışmaları gerçekten çok duygulandırıcı. Neden? Çünkü bizim personelimiz çalışıyor, Sosyal Hizmetler bölümündeki arkadaşlarımız, Kültür biriminde ki arkadaşlarımız ve belediyemizin İtfaiye birimindeki arkadaşlarımız. Ama şunu görüyorum ki; insanlar bunu severek yapıyor ve bunu isteyerek yapıyor. Bu yardımsever duygularının açık bir şekilde görmekten son derece memnun olduğumu ifade edeyim. Halkımızdan Allah razı olsun, insanımız battaniye getiriyor, insanımız ilaç getiriyor, gıda getiriyor ve gelen kamyonetler hemen TIR’lara giyecekler ayrı, gıdalar ayrı bir şekilde gönderiliyor. İlk gün biz 8 TIR, 5 kamyonet gönderdik. Tabii biz bütün bunları AFAD eliyle gönderiyoruz, çünkü biz hazırlıyoruz, AFAD’a teslim ediyoruz. Çünkü Türkiye’de afetler konusunda uzman bir kuruluştur AFAD. Gerçekten ben de 23 Kasım depreminde buna bizzat şahit oldum. Arkadaşlar çok deneyimliler, Türkiye’deki afet konularında, deprem konularında. O yüzden bütün Türkiye’de ki bu işlerin AFAD tarafından koordine edilmesi çok güzel bir yaklaşım. Biz de mesela ilk gün 8 TIR hazırlamıştık, 5 kamyonet hazırlamıştık AFAD koordinesinde deprem bölgesine gönderdik. İkinci gün de şu ana kadar 7 TIR ve 8 kamyoneti yola çıkarttık. Ayırım işlemleri oluyor, mesela gıda, yiyecek ve giyecek onları biz ayırıyoruz, TIR’lara yükleyip gönderiyoruz. Yani bu saate kadar hala arkadaşlar çalışıyorlar. Bu saate kadar 15 TIR ve 13 kamyoneti deprem bölgesine gönderdik” şeklinde konuştu.

“Ekiplerimiz Elbistan’da…”

İçişleri Bakanlığı’nın önceki dönem Düzce Valisi ve şimdiki Samsun Valisi Zülkif Dağlı’yı Elbistan’a görevlendirdiğini söyleyen Özlü, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Burada özel bir durum söz konusu… Biliyorsunuz Türkiye’deki valiler ve belediye başkanlarından oluşan bir görevlendirme yaptı İçişleri Bakanlığımız. Bizim önceki dönem Valimiz Zülkif Dağlı’da Samsun Valimiz, o da Elbistan’a görevlendirilmiş. Valimiz beni aradı; ‘Ben Elbistan’a görevlendirildim. Ben kendi Samsun’daki arkadaşlarımı da orada istedim, bir de Düzce’deki arkadaşlarımı talep ettim.’ dedi. Benden de bizim ekiplerimizi Elbistan’a göndermemizi rica etti. Ben de şimdiki Valimiz Cevdet Atay beye durumu anlattım, o da uygun gördü. Şimdi bizim ekiplerimiz, hem itfaiyemiz hem de yardım Tırlarımız; bunların tamamı şimdi Elbistan’a gidiyor. Şimdi şöyle; 10 il alan çok geniş. Böyle durumlarda bir kaos olur, yani her taraftan TIR gelir, yardım gelir, trafik tıkanır, insanlar birbirleriyle irtibat kuramazlar. Yani böyle bir koordinasyon çok doğru… Yani Düzce’nin yardımları veya Düzce’den giden arama – kurtarma ekipleri şu anda Elbistan’da. Çünkü bizim önceki dönem valimiz AFAD Başkanı Ali Kartalı tanıyor, birlikte çalıştılar. Yine bizim itfaiye ekiplerimizi tanıyor, dolayısıyla bu görevlendirme çok iyi oldu. Biz bütün hazırlıklarımızı bir merkeze gönderiyoruz. Şimdi orada onlarca il var, 10 tane il var. Bir kargaşa yok, biz buradan düzenli bir şekilde gönderiyoruz. Örneğin, Bursa Belediye Başkanımızı görevlendirmişler, Bursa Valisini görevlendirmişler başka bir il için. Bu güzel bir yaklaşım…”

“Allah Düzce halkından razı olsun”

Türkiye’nin yaşadığı büyük felaket karşısında Düzce halkının gösterdiği duyarlılığın kendisini duygulandırdığını anlatan Özlü, şu ifadeleri kullandı:

“Şimdi bizim gönderdiğimiz TIR’larda ne var? Birkaç tanesini size açıklamak istiyorum; mesela 4 TIR su ve meyve suyu gönderdik, 15 bin battaniye gönderildi, 4 bin adet elektrikli ısıtıcı gönderildi. Yüz adet mutfak tüpü, 4 bin yorgan, 3 bin yastık, 8 bin mont, 6 bin bot, 15 bin eldiven, 8 bin adet gıda kolisi, 5 bin adet bebek maması, 20 bin adet çocuk bezi, 20 bin adette ıslak mendil, listeyi sayarsak çok uzun, ben size bazılarını söyledim. Bunlar gerçekten beni çok duygulandırdı, yani Düzceli kardeşlerimizin bu kadar hayırsever, bu kadar yardım sever olduğunu gördüm. Ben sabah kalktım, arayanlar oldu. ‘Ben 50 bin TL vereceğim nereye yatırayım’ diye söyledi. Ben mesela o arkadaşıma dedim ki; ‘Bunu malzemeye çevirelim’ dedim. Mesela bölgeden gelen talepler vardı, biz de onu o taleplere çevirdik ve malzeme olarak gönderdik. Aynı arkadaşımız rakamı yüz bin TL’ye çıkarttı. Onu da inşallah malzeme olarak ileteceğiz. Ben Düzceli vatandaşlarımızın bu kadar hayırsever, bu kadar hayırsever ve deprem konusundaki bir felakete bu kadar duyarlı olmalarından çok memnun oldum. Bizi millet yapan değerler bunlar, biz gerçekte tek bir milletiz. Gerçekten bu çok güzel bir şey, hani deprem olması çok üzücü, ben bu depremin Marmara depreminden çok büyük olduğunu düşünüyorum etkisinin de daha büyük olduğunu düşünüyorum. Marmara depreminde biliyorsunuz 17 bin kayıp verdik. İlerleyen süreçte bu depremdeki kayıplar maalesef çok olacak diye düşünüyorum. Ama Düzceli kardeşlerimizin yardımseverliği, hayırseverliği, duygusallığı, bir milletin parçası olma ve bir milletin bir bütünün parçası olma davranışları, eylemleri beni çok duygulandırdı, Allah onlardan razı olsun.”

“Bölgeye çok sayıda araç ve ekip gönderdik”

Düzce Belediyesi olarak deprem bölgesine çok sayıda araç ve ekip gönderdiklerinin bilgisini veren Başkan Özlü, son olarak şunları söyledi:

“Biz deprem bölgesine 5 kamyon, 1 ekskavatör, 4 itfaiye aracı, ilk gün 9 kişi arama, kurtarma ekibi, ilaveten 9 kişi daha ilave ettik, bir de 50 kişi gönüllü ekibi oluşturduk. Biliyor musunuz; bu deprem saat 4:17’de olmuştu ve bizim ekiplerimiz saat 06:00’da hazırdı Kahramanmaraş’a gitmek için ve bizim ekiplerimiz Adana’ya vardılar. Bizim Adana Milletvekili aradı beni aradı ve bana teşekkür etti. Gerçekten bizim arkadaşlarımız bu konuda büyük bir örnek oldular.”

HABER: Savaş ARI