Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı Türkiye Cumhuriyeti’nin milli marşı olan İstiklal Marşı’nın kabulünün üzerinden 102 yıl geçti. Milli birlik ve beraberliğin yanı sıra bağımsızlığımızı anlatan İstiklal Marşı, Anadolu’da Millî Mücadele’nin devam ettiği sırada Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınmış ve 12 Mart 1921’de Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından milli marş olarak kabul edilmiştir.

334660038_1386623638828557_5908214528198388118_n

İstiklal Marşı’nın yazarı ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk milletvekillerinden Mehmet Akif Ersoy, TBMM tarafından talep edilen İstiklal Marşı’nı hiçbir menfaat kabul etmeden yazmış ve Türk milletine armağan etmiştir.

Her yıl 12 Mart’ta kutlanan bu özel güne ilişkin Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç bir mesaj yayımladı. Kırbaç, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“İstiklal mücadelemizin sembollerinden biri olan Mehmet Akif Ersoy; ebedileşen eserleri, mücadeleci kişiliği, derin ilmi ve örnek ahlâkı ile milletimizin gönlünde saygın bir yer edinmiştir.

Milletimizin karakterini ve ruh dünyasını, hürriyet ve özgürlük tutkusunu, millî ve manevi değerlerini en güzel şekilde ifade ettiği İstiklal Marşı ile o karanlık günlerde insanımıza moral, cesaret ve umut aşılamış olan Mehmet Akif Ersoy; eserleri ve fikirleriyle milletimize bir hazine bırakmış, İstiklâl Marşımızı armağan etmiştir.

İnandığı gibi yaşayan, yaşadığı gibi yazan, gerektiğinde de bunların bedelini ödemekten çekinmeyen doğruluk timsali, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere Aziz Şehitlerimizi rahmetle, Kahraman Gazilerimizi saygıyla anıyor, İstiklâl Marşımızın kabulünün 102. yılında "Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın" diyerek, saygılarımı sunuyorum.”

Haber- Nalan Tayyar