2023 Mayıs ayında gerçekleştirilmesi planlanan "Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler" rotasında, seçim güncellemesi gerekiyor. 
Seçim tarihinin 14 Mayıs 2023 şeklinde güncellenmesi yolunda hukuken 2 yöntem uygulanabilmekte. Birincisi, milletvekili oylamasıyla meclisten tarihe ilişin karar alınmasıyken, ikincisiyse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın anayasal hakkını kullanarak inisiyatif göstermesi... 


Seçim dönemine ısınan siyasi arenada Düzce'de hangi kimlikler milletvekili adayı olacak?
Vatandaş, seçilecek milletvekillerinden neler bekliyor?
Önceki dönemlerde milletvekilliği görevinde bulunmuş isimlerden vatandaşın başarılı buldukları isimler var mı veya başarısızlık düşünülüyorsa sebepleri neler?


Sorularıyla gündeme siyaseti merkezleyen Öncü Haber, farklı cevaplar kayıtladı.
Genel siyasete odaklanan vatandaşların beklenti çemberinde;  ulaşım, ulaşım güzergahı, kiraların fahiş fiyat düzeylerinde izlendiği, deprem hattındaki şehrimiz için gerekli önlemlerin alınması, sağlıkta yeni reformların sağlanması ve ekonomik reformların geliştirilmesi hususları sentezlendi. 

Milletvekillerinden yana isim vermeyen Zeynep Ayverli ve Zeynep Yanıklar, Düzce'nin ulaşım ve kira yönündeki sorunların çözümlenmesi gerektiğini belirterek, başarı ve başarısız milletvekilleri sorusuna "Bir şey söylemek istemiyorum" cevabını verdi.
Şu an isimlerin netleşmediğini ifade eden Mehmet Işık, başarılı bulduğu milletvekili ismine "Yok" cevabını verirken, başarısızlıktaysa "İsim vermeyeyim" dedi.
Ayhan Usluoğlu ise, Çamköy Mahallesi Melen Caddesi'ndeki otobüs seferlerinin Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü döneminde kaldırıldığını ve mağduriyet yaşadıklarını dillendirirken, Ak Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir'i başarılı bulmadığını söyledi.
Çoğunluğun sesi gibi Cumhurbaşkanı makamında Recep Tayyip Erdoğan'ı  işaret eden Yunus Ünal, milletvekili olabilecek  herhangi bir kimlik üzerinden isim vermedi. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir işaret de Mehmet Şahin'den geldi... Düzce'nin önceki dönem belediye başkanlarından Necmi Hoşver, Avni Akyol ve Kemal Demir'i siyaseten başarılı bulduğunu kaydetti. 
Ak Parti'den Mustafa Keskin'in milletvekili adayı olması yönünde görüş bildirdi Ruhi Şen.
70 yaşındaki Safiye Aktürk de Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yana tercih verdi ve "Erdoğan'ın adayı kimse o " dedi. 
Cumhurbaşkanlığında Erdoğan, milletvekilliğindeyse Faruk Özlü" dedi Kifayet Altun.
"Kimseyi aday göremiyorum" dedi Yaşar Yıldırım, ekmek ve kira fiyatları üzerinden ekonomik koşulları değerlendirdi ve "Ak Parti'den başka kimseye oy vermem" dedi.