Düzce Nüfus Müdürü Yıldız Altınkoç, Öncü Haber’e yaptığı özel açıklamada, kimlik kartında değişim süresi yok. Adres değişikliği yılbaşında değil askı süresi bitince bitecek. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar.” İfadelerini kullandı.

  

Kamuoyunda oluşturulan algılar nedeniyle vatandaşlar, Nüfus ve Vatandaşlık işlerini yılbaşından önceye yetiştirebilmek için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Kurumunda ciddi yoğunluklar oluşturuyor.

Hem seçim sürecine girilmesi hem de yılsonunun gelmesiyle birlikte, vatandaşlar arasında “kimlik kartlarının yılbaşına kadar değiştirilmemesi halinde cezai işlem uygulanacak” tarzındaki söylemler gerçeği yansıtmadığı gibi yoğunluğun oluşmasındaki en büyük etkenlerden biri oluyor.

Bu ve buna benzer, kamuoyunda doğru bilinen yanlışları, işin başındaki isimden bizzat öğrenmek üzere Haber Ekibimiz, Düzce Nüfus ve Vatandaşlık İşleri İl Müdürü Yıldız Altınkoç ile görüştü.

Öncü Haber’e konuşan Altınkoç, adres değişikliği, kimlik kartı değişiminde son tarih ve harçlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

İl Müdürü Altınkoç şunları söyledi:

“KİMLİK KARTINDA DEĞİŞİM SÜRESİ YOK”

DÜZCE DEĞİŞİME GEBE, ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK DÜZCE DEĞİŞİME GEBE, ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK

“yılsonu nedeniyle vatandaşların yoğun talepleriyle karşı karşıyayız. Bunların başında yılbaşında harç ücretlerine gelen zamdan tedirgin vatandaş. Bundan dolayı işlemlerini yılbaşından önce yapmak istiyor ve bu nedenle randevuda sıkıntılar yaşıyor. Biz elimizden geldiğince gün içerisinde gelen tüm vatandaşlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Yılsonunda gelen zamlardan etkilenmemeleri için elimizden geleni yapıyoruz.

“SÜRÜCÜ BELGELERİNDE SON TARİH 31 ARALIK 2024”

Bunun dışında şehir efsanesi gibi dolaşan kimlik kartlarının süresinin olduğuna dair bir duyum var. Kimlik kartlarının bitişiyle ilgili her hangi bir süre söz konusu değil. Sadece sürücü belgelerinin sürelerinin bitmesiyle ilgili bir durum var o da 2024 yılının 31 Aralık tarihi. Vatandaşlarımızın bu konuda müsterih olmalarını istiyoruz.

“ASKI SÜRECİ BİTİNCEYE KADAR ADRES DEĞİŞİKLİĞİ YAPILABİLİR”

Seçim sürecine girildiği için şu aşamada bazı değişiklikler var. E-Devlet üzerinden yapılan adres beyanında kısıtlamalar var. Yapılan adres beyanında belge zorunlu hale getirildi. Seçim süreci YSK’nın belirlediği bir süreç. Askı süreci bitinceye kadar adres değişikliği yapma hakkı var. Yılbaşına kadar biteceği yönünde asılsız haberlere itibar edilmemeli.

Randevu alamayanlar gün içerisinde dairemize müracaat etmeleri halinde onların işlemi tamamlanıncaya kadar ben ve arkadaşlarım çalışmaya devam edeceğiz.”

HABER – AHMET ÇELİK

KAMERAMAN – ZEKİ AŞIKOĞLU