Düzce Kent Konseyi organizasyonuyla, Düzce Belediyesi, Düzce Üniversitesi ve Düzce Valiliğinin destekleriyle her yıl düzenlenerek geleneksel hale gelen Düzce Otları Bereket Festivalinin 7.’si Konuralp Antik Kenti’nde gerçekleştiriliyor.

ÖZLÜ DÜZCE LİSESİ MEZUNU, ONA SORUN ÖZLÜ DÜZCE LİSESİ MEZUNU, ONA SORUN

IMG_3104
Perşembe Akşamı Düzce Belediyesi Önünden Anıtpark’a kadar yapılan kortej yürüyüşüyle tanıtımı yapılan festival, 7 Temmuz Cuma Günü Konuralp Antik Kenti’nde açılışı yapılarak kapılarını açtı.

IMG_3108
Festivalin ilk gününde stantlarda Düzceli kadın girişimciler ağırlıklı olmak üzere yerlerini alan üretici ve girişimciler, renkli geçmesi beklenen festivale tüm Düzce halkını davet etti.
Düzenlenen açılışa, Düzce Kent Konseyi Başkanı Av. Arb. Ali Dilber kızının mezuniyet töreni nedeniyle katılamazken, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Düzce Milletvekilleri Ayşe Keşir, Ercan Öztürk, , kurum müdürleri ve davetliler katıldı.

IMG_3103
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rektör Sözbir şunları söyledi:

“Festival oldukça güzel ve hareketli ve Düzce’miz çok zengin özellikle endemik bitkileri çok çeşitli, ve bunlar tıbbi yönden de çok kaliteli bitkilerimiz. İnşallah hayırlı organizasyonlar ve sergiler olur Konuralp’te Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum. Düzce Üniversitesi Orman Fakültesinde bu bitki çeşitliliğinin resim sergisi var,  resim sergimizde bütün bitkilerin özellikleri nerede yetiştiği, sağlık açısından hangi türe etkili olduğu bunlar belirtilmiştir, bu konuda ciddi anlamda bilgi birikimimiz var. Organizasyonumuz hayırlı olsun ve devam etmesini diliyorum. Bu bölgede yetişen bitkiler bizim her şeyimiz büyük bir zenginlik Türkiye’ye örnek oluruz inşallah.”

Başkan Özlü Şunları söyledi:
“Değerli arkadaşlar bu yıl Konuralp’te  Düzce’mizde düzenlediğimiz Düzce Otları Bereket Festivali Düzce’mize hayırlı olsun. Biz baştan bu yana Konuralp’e büyük önem veriyoruz, gerçekten burada yürütülen kazılar Türkiye’nin en hızlı kazı çalışmalarıdır, sadece kazmak ile kalmayacağız buradaki Antik Tiyatroyu da restore edeceğiz. Restorasyon projemizde başlıyor, Konuralp bölgesi Düzce’nin kalbi ve bizde Düzce’de turizm alanında büyük bir atak yapmak istiyoruz, Çünkü İstanbul ve Ankara arasında saklı cennet gibi Düzce,  Düzce’nin tanıtıma ihtiyacı var ve bu çalışmanın Düzce’nin turizmine katkı sağalacağına inanıyorum. Düzce’mize hayırlı olsun teşrif ettikleri için değerli Milletvekili Ayşe Keşir ve Düzce Üniversitesi rektörü Nedim Sözbir’e   teşekkür ediyorum.  

Milletvekili Ayşe Keşir şunları söyledi:
Bugüne kadar bu organizasyona emek veren, tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Böyle bir geleneği oluşturmak kolay değil. Konuralp bize 2 bin yıldır miras bırakılan çok kıymetli bir hazine ve bu hazine son birkaç yılda daha net bir şekilde ortaya çıktı. Buranın hem cazibe hem de turizm merkezi olması, yeni neslin tarihi görüp öğreneceği merkez olması açısından, Sayın Başkanımız Faruk Özlü ve ekibinin çok ciddi bir emeği var. Festivalin bu yıl, buradaki etkinlik alanında yapılıyor olması, hem buranın tanıtımı hem de festivalin, tam bir turizm merkezinde olması açısından karşılıklı bir etkileşim olarak planlanmış.

Öte yandan bu organizasyonda emeği geçenlere teşekkür eden kadın girişimciler, memnuniyetlerini Öncü Haber’de dile getirerek emeği geçenlere teşekkür etti.
Son olarak 3 gün boyunca ziyaretçilerini Konuralp antik kentinde ağırlayarak, Düzce’nin tarihi, kültürü ve turizmini tanıtacak Düzce Otları Bereket Festivali’nde sürpriz organizasyonlar da yapılacağı kaydedilerek Düzceliler davet edildi.

IMG_2991

IMG_3084

IMG_3012

Haber – Ahmet Çelik

GÖRÜNTÜ -  Berkay Eray Aktaş