Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, TBMM’de AK Parti Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu’nu ziyaret etti. Türkiye’de sokak hayvanları sorununa ilişkin Düzce’de öngördükleri çözümü örnek gösterdi: “Belediyeler, Tarım ve Orman Bakanlığı ve STK’lar arasında üçlü bir mekanizma kurulmalı. Kısırlaştırıldı, saldırgan değil. Bizimle birlikte barış içerisinde yaşasın. Kısırlaştırıldı, halen saldırgan. Hayvan bakımevi ve rehabilitasyon merkezlerinde konuk edilsin ve sokağa bırakılmasın.”

Whatsapp Image 2024 05 30 At 15.06.13 (2)

Sorunun yasalardan değil, uygulamalardan kaynaklandığına işaret eden Özlü, “İlgili yasa ve yönetmelikler kurumlar tarafından harfiyen uygulansa sahipsiz hayvanlara yönelik herhangi bir sorun yaşanmaz. Bu yönüyle, Türkiye’nin yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyacı bulunmamaktadır” dedi.

Whatsapp Image 2024 05 30 At 15.06.13 (6)

“YAPILMASI GEREKEN EN ETKİN ÇALIŞMA; KISIRLAŞTIRMA”

Sahipsiz hayvanlarla ilgili asıl sorunun saldırganlıklarından kaynaklandığını, saldırgan olmayan hayvanların yaşama haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Özlü, “Saldırganlığı gidermek için yapılması gereken en etkin çalışma kısırlaştırmadır. Kısırlaştırılan hayvan sakinleşir, nüfus artışı durur. Sahipsiz hayvanlarla ilgili sorunun çözümlerinde hedef kitle saldırgan olanlar olmalıdır. Bütün sahipsiz sokak hayvanlarının hedef alınması sorunun çözümünü imkansız kılmaktadır. Sahipsiz hayvanlar kısırlaştırıldı, saldırgan değil. Üreme ve nüfus artışı söz konusu değil. Bunlar bizimle birlikte barış içerisinde yaşasın. Kısırlaştırıldı, hala saldırgan. Hayvan bakımevi ve rehabilitasyon merkezlerinde konuk edilmeli ve sokağa bırakılmamalı. Etkin kısırlaştırma ile bu sorun kısa sürede çözülebilir. Türkiye şartlarında sahipsiz hayvanların uyutulması bir çözüm olarak düşünülmemelidir” açıklamalarında bulundu.

Whatsapp Image 2024 05 30 At 15.06.13 (3)

“ÜÇLÜ MEKANİZMA KURULMALI”

Düzce’de, sokak köpekleri ile ilgili öngördükleri çalışmalardan örnekler sunarak, soruna ilişkin çözüm önerilerini sıralayan Başkan Özlü, şunları kaydetti: “Belediyeler, Tarım ve Orman Bakanlığı ve STK’lar arasında üçlü bir mekanizma kurulmalı. Bu mekanizma; büyükşehirlerde büyükşehir belediyeleri, illerde belediyeler ve özel idareler ile katı atık birlikleri, Tarım ve Orman İl müdürlükleri ile hayvansever STK’ları arasında hayata geçirilmeli. Bu maksatla, Düzce İli Katı Atık Birliği görevleri arasında sahipsiz hayvanları konusu da ilave edilmiştir. Bu mekanizmada Tarım ve Orman Bakanlığı alan tahsisini yapmaktadır. Düzce Katı Atık Birliği her bir ilçede veteriner teknikeri istihdam etmekle sorumludur. İl Özel İdaresi her bir ilçeye konteyner ve donanım sağlamakta, belediyeler, konteyner konulacak alanları düzenleyip, elektrik, su ve kanalizasyon gibi altyapıları hazırlamakta, hayvansever STK’lar kısırlaştırma işlemi sonrasında hayvanların bakım süreçlerine katılmakta. Düzce’de il merkezinde tam donanımlı sahipsiz hayvan bakım ve rehabilitasyon merkezleri (hastane donanımında) kurulurken, Düzce’nin ilçelerinde ilk yardım ve kısırlaştırma merkezleri (sağlık ocağı donanımında) kurulması öngörülmüştür” dedi.

Whatsapp Image 2024 05 30 At 15.06.13 (4)

BAŞVURULAR 20 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR BAŞVURULAR 20 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR

“541 KISIRLAŞTIRMA, 2.042 TEDAVİ”

Düzce’de 2019 yılında yapılan Modern Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi hakkında da bilgiler veren Özlü, “663 dönüm tahsisli alan üzerinde 20 dönüm tesis alanı, 10 dönüm ise doğal yaşam alanı olarak ayrılmıştır. 3 bin 250 m2 kapalı alana sahip merkezimizde, sosyal tesis ve idari bina, ameliyathane ve bakım ünitesi, post operatif bakım ünitesi, karantina ünitesi, uyuz ünitesi, sahipsiz hayvanlar sosyal yaşam ve serbest alanı, teknik altyapı ünitesi bulunmaktadır. 3’ü veteriner olmak üzere 34 personel ve 3 toplama aracı çalışmaktadır.”

Whatsapp Image 2024 05 30 At 15.06.13 (9)

Merkezin son 4 aylık çalışmalarını da paylaşan Özlü, 128 kedi 541 köpek kısırlaştırma, 670 kuduz aşısı, 408 parazit tedavisi, 2 bin 42 tedavi, 65 sahiplendirme yapıldığını belirtti.

Whatsapp Image 2024 05 30 At 15.06.13 (1)

“ÖRNEK UYGULAMA İÇİN DÜZCE PİLOT İL OLSUN”

Başkan Faruk Özlü’nün çözüm önerileri arasında, 5199 ve 7332 sayılı yasalarda yer alan denetim ve cezai işlemlerin titizlikle yapılması, sahiplendirme faaliyetleri teşvik edilmesi, geçici bakımevlerinde bilgilendirme ve eğitim toplantıları düzenlenmesi, 5199 ve 7332 sayılı yasalarda belirtildiği üzere yasal ve yasadışı köpek üretiminin kontrol altına alınması, sosyal medya üzerinden yapılan faaliyetlerin denetlenmesi, yasaklı ırklar ve engelli hayvanlar için özel yaşam alanları oluşturulması da yer aldı.

Whatsapp Image 2024 05 30 At 15.06.13

Sahipli ve sahipsiz hayvanlar konusunda 5199 ve 7332 sayılı yasa ve yönetmeliklerde yer alan hükümlerin eksiksiz uygulanması gerektiğine işaret eden Özlü, Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile belediyelerin ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın talimatlandırılmasını, söz konusu genelgede örnek uygulama için Düzce’nin pilot il olarak belirlenmesini teklif etti.