Türkiye Cumhuriyeti 100 yaşında… Tüm ülke genelinde olduğu gibi Düzce’de de Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşlarının milli mücadelenin ardından 29 Ekim 1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıldönümü coşku içinde kutlandı. Düzce Valiliği binası önünde düzenlenen törenlerde protokolün yanı sıra vatandaşlara da alan açılması nedeniyle diğer milli bayramlara oranla katılım oldukça yüksek oldu.

IMG_3271

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törenlere Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Murat Kılıç, AK Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, kurum müdürleri, TSO Başkanı Erdoğan Bıyık, DESOB Başkanı Mustafa Kayıkcı, STK Temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

IMG_3252

Törenlerde Düzce Valisi Selçuk Aslan ve Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, törene katılanların ve tüm Düzce halkının 29Ekim Cumhuriyet Bayramını kutladı.

IMG_3297

Törende konuşan Düzce Valisi Selçuk Aslan, “Geçmişimizden aldığımız güçle, ezelden ebede büyük umutlar ve emin adımlarla birlik ve beraberlik içerisinde yürürken, büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Mmilletinin geleneklerine ve karakterine en uygun idare olarak ifade ettiği, geleceğimizin teminatı, birleşim sembolü, Cumhuriyet’imizin ilk yüzyılını tamamlayarak 100. Senesini kutlamanın gururu ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz. Bu anlamlı günde öncelikle binlerce senelik şanlı tarihimiz boyunca şanlı yürüyüşlere imza atmış olan başta Cumhuriyet’imizin kurucusu büyük Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere şanlı ecdadımızı, kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehit şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyor aziz milletimin, yarınımız umudumuz sevgili çocuklar ve gençlerimizin Cumhuriyet Bayramı’nı içtenlikle kutluyor, sizleri en kalbi duygularla sevgi ve saygıyla selamlıyorum” diye konuştu.

IMG_3347

Aslan’ın konuşmasının ardından devam eden törenlerde Komando Birliklerinin silahlı gösterileri, katılanların büyük beğenisini topladı. Komando birliklerinin gösterilerinin ardından Lise Öğrencileri tarafından şiirler okundu.

IMG_3512

Düzce Belediyesi Mehter Takımı tarafından verilen konserin ardından kutlama törenleri, Düzce Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibinin dans gösterileri ile Düzce Belediyesi Spor Kulübü Güreş Takımının gösterileri ile devam etti.

IMG_3587

Törenlerde, Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan 4 öğrenciye, Vali Aslan tarafından 1.’lik ödülü olan bisikletleri takdim edildi. 

IMG_3643

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinde,  16 Türk Devleti’ni temsil eden bayrak yürüyüşü, öğrenciler,  atlı birlikler, polis, jandarma, STK ve diğer kurumlarının resmi plakalı araçlarının resmi geçit töreni yapıldı.

IMG_3689

3bc00dd1-27d1-4a7f-96af-4a4c0834e657

IMG_3853

IMG_3790

Törenler, Düzce Belediyesi’nin ışık gösterisi ile sona erdi. Törenlere damgasını bulan ise, Düzce Belediyesi’nin ışık gösterisi sırasında havai fişeklerle gökyüzüne fırlatılan Türk Bayrakları oldu. Paraşütlerle aşağıya indirilen Türk Bayrakları, Düzce semalarında görsel şölen sundu.

IMG_3926

IMG_3750

HABER: Savaş ARI   

Editör: Zeki Aşıkoğlu