Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu, Öncü TV ekranları ve 100.2 Radyo Öncü ortak yayınıyla geniş kitlere ulaşan “Kitabın Ortasından” programının son konuğu Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık oldu. Türkiye’nin ekonomisinden, Düzce’deki OSB’lerin son durumuna, yaptıkları çalışmalardan, Düzce’nin turizmde gelişmesine yönelik atılan adımlara kadar, Ünsal’ın sorduğu birçok soruyu yanıtlayan Bıyık, Düzce TSO’nun çıtasını daha yükseğe taşımak için çalıştıklarını belirtti.

“Bankalarda sıkıntı var, faizler çok yüksek”

Banka faizlerinin çok yüksek olması nedeniyle Düzce iş dünyasının birtakım sıkıntılar yaşadığının altını çizen Bıyık, 01:41 “Genel olarak Türkiye açısından tabii ki ticarette bir daralma var, bankalarla alakalı sıkıntılar var, faizlerimiz yüksek. Üretim ve istihdam buna karşı buna rağmen olabildiğince daha hızlı devam ediyor çok şükür. Çünkü biz böyle sıkıntıları yoğun üretim ile atacağımıza inanıyoruz. Türkiye’deki üretim hızlı devam ettiği için şu anda çok daralma olmasına rağmen çok büyük bir sıkıntı görünmüyor ama bazı sektörlerde sıkıntı devam ediyor inşallah çok daha iyi olacak” diye konuştu.

“Genç ve dinamik bir ekiple çalışıyoruz”

CAYMAZ BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYIMLADI CAYMAZ BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYIMLADI

Genç ve dinamik bir ekiple çalıştıklarını dile getiren Bıyık, “Güzel bir ekiple çalışıyoruz, ekibimiz iyi ve genç bir ekip. Biz yeni dönemde yeni bir ticaret odası yönetim anlayışı benimsedik, geldiğimiz günden bu yana hiç durmadan her gün zamanımızdan, işimizden feragat ederek, Ticaret ve Sanayi Odası’nı daha yükseğe çıkarabilmek için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Turizm konusunda Düzce ses getiren bir olma çabası içinde”

Turizm konusunda atılan adımlardan bahseden Bıyık, göreve gelmelerinin ardından TSO bünyesinde Turizm Ofisi kurduklarını ifade etti. Düzce’nin turizmde ses getiren bir il olma çabası içinde olduğunu kaydeden Bıyık, konuşmasına şu şekilde devam etti:

 “Düzce’nin sanayisi şu anda üst seviyede yani sanayi kuruluşlarımız var hala boş yerlerimiz var. İnşallah önümüzdeki dönemlerde iyi fabrikalarla bu yerleri dolduracağız. Turizmle alakalı hakikaten geldiğimiz günden beri yoğun çalışıyoruz. Tarihinde ilk defa Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nda turizm ofisi kurduk. Türkiye’de turizm anlamında ses getiren bir il olma çabası içinde şu anda turizm alanında ilerlemeye çalışıyoruz.”

“Vize ofisi kuracağız”

Düzce TSO’ya diğer illerde bulunan ticaret ve sanayi odalarının birçoğunda bulunmayan Vize Ofisi kurmak için çalışma başlattıklarını müjdeleyen Bıyık, şunları söyledi:

 “Türkiye’de çok az odada bulunan Ara Buluculuk Ofisi’miz var, 3 adet ve önümüzdeki aylarda Düzce’de ticaret yapan ticaret ve sanayide olan tüm üyelerimizin bu işlemlerini inşallah Ticaret Odası’nda gerçekleştireceğiz. Birçok ticaret odasında olmayan ama olması gerektiğine inandığımız Vize Ofisi ile alakalı büyük bir çalışmamız var.”

“Çilimli OSB’de altyapı çalışmaları başlamak üzere”

Çilimli OSB’deki yürütülen çalışmalara da değinen Bıyık, “Bütün üyelerimizin özellikle organize sanayideki fabrikalarımızın şikayetlerini dinlemek için, ekip arkadaşlarımızla beraber, meclis başkanımızla ve o sektörle alakalı komiteci arkadaşlarımızla fabrikalarımızı ziyaret ettik, onların problemlerini dinledik, sıkıntılarına çözüm bulmak için uğraştık. Organize sanayilerle yoğun ilgileniyoruz, bugün Gümüşova Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrikalar yapıldı, çeşitli işler yapılıyor. Hangi fabrikanın neyle alakalı sıkıntısı olduğunu öğrenip, buna çözüm odaklı projeler üretiyoruz. Çilimli Organize Sanayi’mizde altyapı çalışmaları başlamak üzere… Orada da inşaatlar yükseldiği zaman, Türkiye’nin ticaret ve sanayisine çok büyük katma değer üretecek fabrikalarımız olacak.” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI