Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nın başvuru sahibi olduğu, Düzce Üniversitesi ile Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün proje ortakları arasında yer aldığı, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) desteklediği “Fındık Üreticilerinin Mikro İşletmelere Dönüşümü Projesi” kapsamında Düzce Üniversitesi’nde Fındık Dönüşüm Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi.2-326

Açılış törenine; Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Günden, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık, Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun ile protokol üyeleri, davetli konuklar ve Düzce Üniversitesi öğretim üyeleri katıldı.3-244

“50 üreticiye farklı alanlarda eğitimler vereceğiz”

4-180

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık, ““Düzce Üniversitesi ve Düzce Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Fındık Üreticilerinin Mikro İşletmelere Dönüşümü Projesi kapsamında, DÜFAM Laboratuvarı'na kurduğumuz model fabrikamızın açılışı için buradayız. Bu proje kapsamında yürüttüğümüz çalışmanın toplam bütçesi yaklaşık 2 milyon 400 bin lira civarındadır. Bu bütçenin yaklaşık %75'ini Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'ndan hibe desteği olarak aldık. Üniversitemiz ve il müdürlüğümüzle işbirliği yapmaktan dolayı son derece mutluyuz. Kamu-üniversite-sanayi işbirliğinin güzel bir örneği olan projemiz kapsamında, proje süresince 50 üreticiye farklı alanlarda eğitimler vereceğiz.

Model fabrikamızda fındık kırma, ayıklama, kavurma, ambalajlama ve fındık ezmesine dönüştürme işlevlerini yapabilecek 12 makine bulunmaktadır. Bu model fabrika sayesinde üreticiler, emek vererek ürettikleri fındıkları katma değerli ürünlere dönüştürebileceklerdir. Ayrıca, laboratuvarımızda yapılan fındıkla ilgili araştırmaların da model fabrikanın katkısı olacağına inanıyoruz.

Bugün aramızda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Düzce İrtibat Ofisi ve yine Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Hibe Birimi'nden yetkililer bulunmaktadır. Açılış sonrasında, benzer yatırımlar yapmak isteyen üreticilerimiz, hibe destekleriyle ilgili bilgi almak için kendilerine danışabilirler.

Bu vesileyle, Fındık Üreticilerinin Mikro İşletmelere Dönüşümü Projesi Model Fabrika Açılışına hoş geldiniz diyor, model fabrikanın tüm paydaşlarımıza hayırlar getirmesini diliyorum.” İfadelerine yer verdi.”

“Düzce’de ciddi bir fındık üretimi mevcut”5-123

Üreticileri birer mikro işletmeye dönüştürmenin projenin ana hedefi olduğuna dikkat çeken MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, “Bugün burada 2023 yılı Sosyal Gelişmeyi Denetleme Programı kapsamında Düzce TSO odasına verdiğimiz fındık üreticilerinin mikro işletmelere dönüşümü projesinin açılış töreninde bir arada bulunmaktayız. Hepinizi hoş geldiniz. Sayın Valim, kalkınma ajansları eliyle kırsal kalkınmaya, tarıma da özellikle ikincil tarıma da çok büyük destekler vermekte. Düzce’de  çok büyük tarım potansiyeli mevcut; ciddi bir fındık üretimi mevcut. Fındık üreticilerimizin, çiftçilerimizin ürettiği ürünleri doğrudan mahsul olarak satmak yerine, bu proje vasıtasıyla birer mikro işletmeye dönüşüp katma değeri yüksek fındığı kırıp kavurup, fındık ezmesi veya başka türevleriyle nihayi tüketiciye ulaştırması ve aradaki katma değerin üreticilerimizin elinde kalması bu projenin ana hedefi. Geldiğimiz nokta da Düzce Ticaret Odası, tabii ki paydaşlarımız Tarım İl Müdürlüğümüz ama esas değerli paydaş Üniversitemizin akademik çalışmalarının desteğiyle bu proje şimdi ve bundan sonra Düzce’de üretilen fındığın nihayi tüketiciye en yüksek katma değerde üretilmesi için bir ara yüz olacak. Projenin başkanımızın da dediği gibi, toplam bütçesi 2 milyon 400 bin TL sözleşmenin imzalandığı tarihteydi, şu anki rakamlarla daha büyük. Bunun yaklaşık %76’sını hibe desteği olarak verdik.” Dedi.

“Fındık deyince akla gelen illerden biri Düzce’dir”6-71

Programda konuşan Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Günden, Fındık Dönüşüm Merkezi’nin Düzce için çok güzel bir proje olduğunu belirterek "Projeyle alakalı bilgilendirildik. Ticaret Odası Başkanımız sağ olsun, gerekli bilgileri aktardı. Fındık deyince akla gelen illerden biri olan Düzce'miz için gerçekten güzel bir proje olduğunu gördük. İnşallah proje bir an önce hayata geçer ve verimli sonuçlar alırız. Bu konuda oldukça umutluyum. Düzce'mize ve tüm bölgeye hayırlı olmasını diliyorum." İfadelerini kullandı.

“Bu proje Düzce için önemli!”7-47

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir ise, konuşmasında; Düzce Üniversitesi, Düzce TSO, Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinin ve MARKA desteğinin Düzce için önemine vurgu yaparak, "Bugün burada hem Üniversitemiz hem de Sanayi ve Ticaret Odası, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü beraberinde tabi markamızın da destekleriyle Düzce için önemli projenin açılışını yapmak üzere burada bulunuyoruz. Tabi, fındık önemli ama katma değerli hale getirilmesi daha da önemli çünkü kar marjı yüksek olan bir ürüne dönüştürüyorsunuz. Bu proje önemli proje Düzce için dolayısıyla ben projenin hayırlı ve başarılı olmasını diliyorum.” İfadelerine yer verdi.

“Düzcemiz açısından yadsınmaz”8-31

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce için anlamlı bir programda bir araya geldiklerini ifade ederek ülkemizde tarımın her alanında gerek ara mamul, gerekse nihai mamul anlamında çiftçilere birçok destek ve fırsat sunulduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Doğu Marmara Kalkınma Anadolu Ajansı'nın değerli genel sekreteri, Kocaeli'den bugün teşrif etti. Hoş geldiniz diyoruz kendisine de. Düzce'miz açısından anlamlı bir etkinliği bugün paylaşıyoruz. Düzce valisi olmanın yanında Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın Düzce vilayeti olarak, Düzce valisi olarak dönem başkanlığını da yürütüyoruz. Bu boyutta şapkayla beraber hitap etme gibi fırsatımız bugün söz konusu. Bizlerdeki hatipler ifade ettiler. Fındık, Düzcemiz açısından yadsınmaz. Öncelikle, tarımsal ürünümüz. Tarım sektöründe ürünü tarladan ilk hasat ettiğim, yani en ham halde, işlerseniz maalesef en baz fiyattan değerlendirilir ki çiftçimizin her zaman en büyük sorunu içinde bulunduğu finansal krizler başta olmak üzere temel manşeti orası olduğu için ne bekletebilmiştir ne işleyebilmiştir ne daha yüksek dönüştürebilmiştir. Bugün hayata geçirdiğimiz proje olsun gerekse de Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında hükümetimizin uyguladığı politikalarla tarımın temel, her alanında çiftçimizin ürünü ama ara mamül ama nihai mamül olma noktasında çok güzel  teşviklerle çok güzel eğitimlerle tarım sektöründe çiftçilikle uğraşan vatandaşlarımıza fırsatlar yaratılmıştır. Tabii ki bu fırsatlardan faydalanmak isteyen insanlar açık revizyonla yaklaşır. Bu tür projelerden faydalanabilirse gerek tarımsal hanesini bir işletmeye dönüştürmeyi başarmıştır. Bugün fındık dönüşüm merkezini açarken ticaret odamıza teşekkür etmek istiyorum. Tarım Müdürlüğümüze teşekkür etmek istiyorum. Üniversiteden de teşekkür istiyorum.”9-29

Protokol konuşmalarının sonrasında; üreticilerin fındıktan elde ettikleri gelirin arttırılması için çiftçilere eğitim ve danışmanlık hizmeti verilerek mikro işletmelere dönüşümüne mentorluk sağlayacak Fındık Dönüşüm Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi.1-317

BAŞKAN ÖZLÜ DE KEYİFLİ ANLARA ORTAK OLDU BAŞKAN ÖZLÜ DE KEYİFLİ ANLARA ORTAK OLDU

Açılış kurdelesi Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Günden, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık ve protokol üyeleri tarafından kesildi. Sonrasında Fındık Dönüşüm Merkezi’nin hizmet alanları ziyaret edildi.10 (1)