banner851

banner955

ANTİK TİYATRO’NUN GEÇMİŞİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR…

Dünya kültür mirasına kazandırılması adına titizlikle sürdürülen çalışmalar sonuç vermeye başladı. Düzce Belediyesi tarafından, Konuralp bölgesinde devam eden Antik Tiyatro kazılarında, binlerce yıllık ve tarihin ilk döküm kalıpları olduğu tahmin edilen eser gün yüzüne çıkartıldı.

Düzce 08.11.2021, 13:15 08.11.2021, 16:32
833

Kazı çalışmalarının 12 aya çıkarılmasının ardından hızla devam eden çalışmalar neticesinde, Konuralp Antik kentinin içinde barındırdığı tarih ve medeniyetlerin izleri tek tek ortaya çıkıyor.

Tarihi M.Ö. 3’üncü yüzyıla dayanan Konuralp Antik kentinin, hak ettiği şeklilde Dünya Kültür Mirası’na kazandırılması için ekipler titiz bir çalışma yürütüyor. Hava şartları müsaade ettiği sürece yoğun bir çalışma gerçekleştirilen alanda, kazılar sonucu çıkan parçalar da tarihi bölgenin önemini bir kez daha ortaya koyuyor.


Kısa süre önce Roma dönemini yansıtan Akantüs yaprakları, yumurta ok silmeleri ve Medusa başı bezemelerinin yer aldığı alın parçalarının çıkarıldığı kazı çalışmalarında, bu kez binlerce yıldır toprağın altında bulunan madeni döküm kalıpları yeryüzüne çıkartıldı.
Döküm kalıplarının bulunması kazı ekibine büyük heyecan yaşatırken, üzerinde bronz aplik bir parçanın da olduğu madeni kalıpların, hangi döneme ait olduğu arkeologlar tarafından araştırılıyor.

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız