Ekonomik olarak yüksek bir değere sahip kuşkonmaz bitkisi son yıllarda Düzce'de de ilgi görmeye başladı. Düzceli üreticilerin yavaş yavaş tarlalarında yer açmaya başladığı kuşkonmaz için bu yıl ilk ürün hasadı yapıldı.

4-176

ÖZLÜ’DEN TASARRUF PAKETİNE GÖNÜLDEN DESTEK ÖZLÜ’DEN TASARRUF PAKETİNE GÖNÜLDEN DESTEK

Düzce Merkez Develibesni Köyü’nde 3 dekar alanda kuşkonmaz üreticiliğine başlayan üretici Meral Başak Bannerman'ın tarlasında yetiştirdiği ilk kuşkonmaz ürünleri hasadına Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun da katıldı. İl Müdürü Uzun, yaptığı açıklamada, Düzce genelinde bu tür alternatif ürünlerin üretilmesini her zaman desteklediklerini belirterek, “Gelişime açık her bir üreticimize teknik ve maddi destek vermeye devam edeceğiz.” diyerek, kuşkonmaz üretimi yapmak isteyen üreticilerin Düzce il ve ilçe müdürlüklerine başvurmasıyla gerekli bilgilerin verileceğini belirtti.

3-235

İl Müdürü Uzun ayrıca 2024 yılı üretim sezonunun üreticilere afetlerden uzak, bereketli ve bol kazançlı olması temennisinde bulundu.

5-120

Öte yandan son yıllarda Türkiye’de de üretilen kuşkonmaz, özellikle ilkbaharda dikkati çekse de yıl boyunca yetişen bir sebze olarak öne çıkıyor. Mutfakların önemli lezzetlerinden bir olan kuşkonmaz, güçlü antibakteriyel özelliğe sahip olması ve içerisinde A, C ve E vitaminler ile şifa deposu olarak kabul görüyor. Dengeli bir sebze olan kuşkonmaz, yağ ve kolesterol içermemesi nedeniyle diyet listelerinde de kendisine yer buluyor. Faydaları saymakla bitmeyen kuşkonmaz, çözünebilir lifli yapısı ile sindirim sistemi için fayda sağlıyor.