banner851

banner955

BELEDİYE DE DESTEK VERİYOR

Düzce’de fındık ağaçlarında büyük oranda verim kaybına neden olan Amerikan Beyaz Kelebeği ile mücadele çalışmalarına Düzce Belediyesi de destek veriyor.

Düzce 18.09.2020, 11:25 18.09.2020, 11:27
1138
BELEDİYE DE DESTEK VERİYOR

Son yıllarda üreticilerin kabusu olan ve ‘Yeşil katili’ olarak anılan Amerikan Beyaz Kelebeği’ne karşı ilaçlamanın hasadın sonrası yapılması gerektiği bildirildi.

Düzce Belediyesi, fındık bahçelerinde hasat işleminin hemen ardından zararlılar ve hastalıklarla mücadele edilmesi konusunda vatandaşları uyardı. Zamanında yapılmayan mücadelenin, önümüzdeki yıl rekolte düşüşüne neden olacağına dikkat çekilen açıklamada, ilaçlamanın önemine işaret edildi.

REKOLTE DÜŞÜŞÜ VE LARVA

Düzce Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısına karşı özel yöntemler devreye sokularak mücadeleye hasat zamanının hemen ardından başlanmasının vurgu yaparak şunlara değindi:

“Hasat sonrası ilaçlanmayan fındık bahçelerinde çoğalan Amerikan Beyaz Kelebeği larvaları kışlamak için evlerimize, işyerlerimize ve ahırlarımıza tırmanmaktadır. Şuan fındık bahçelerinde yapılmayan mücadele, gelecek sezon mayıs ayında yoğun larva zararına ve rekolte düşüşüne sebep olacaktır. Lütfen hem kendiniz hem de komşularınızın sağlığı için fındık bahçelerinde hasat sonrası Amerikan Beyaz Kelebeği larvasına karşı mücadeleyi sürdürelim. Düzce Belediyesi olarak ilaçlama çalışmalarına, belirlenen programlar dahilin de mahalle muhtarlarımızla birlikte istişare yaparak devam ediyoruz.”

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI ANDROİD İÇİN: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tebilisim.android.oncuhaber

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI İOS (İPHONE) İÇİN: https://apps.apple.com/tr/app/%C3%B6nc%C3%BC-haber/id1080207561?l=tr

banner844
Yorumlar (0)
24
açık