banner851

banner955

“BU ÇALIŞMALAR KABİRLERİN GÜVENLİĞİ İÇİN YAPILIYOR”

Hamidiye Mahallesi Muhtarı Mensur Bilgin, Düzce Şehir Mezarlığında kabirleri tahrip eden ağaçların kesilmesi ile ilgili, “Halkımız müsterih olsun; kesilen ağaçların yerine yenileri dikilecek. Bu çalışmalar vatandaşlarımızın ve kabirlerin güvenliği için yapılıyor” açıklamasında bulundu.

Düzce 01.01.2022, 15:33
2783
“BU ÇALIŞMALAR KABİRLERİN GÜVENLİĞİ İÇİN YAPILIYOR”
banner1032

Düzce Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü, Düzce Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile Orman İşletmesi tarafından Düzce Şehir Mezarlığında, kabirlere zarar veren çürük ağaçların kesim çalışmaları devam ediyor.

Ziraat Mühendisleri tarafından yapılan incelemeler neticesinde, belirlenen çürük ağaçların kesilmesine bazı kesimler tepki göstermeye devam ederken, Hamidiye Mahallesi Muhtarı Mensur Bilgin kesilen ağaçların yerine yenilerinin dikileceğini belirtti.

“Kesilen ağaçlar kabirlere ve vatandaşlara zarar veriyor”

Hamidiye Mahallesinin Düzce Şehir Mezarlığı’nı kullanan Düzce’de ki 6 mahalleden birisinin olduğunu hatırlatan Bilgin, vatandaşların gösterdikleri tepkiyi de halklı gördüklerini ifade etti. Kesilen ağaçların kabirlere ve kabir sahiplerine zarar verdiğinin altını çizen Bilgin, “Bu ağaçların daha önce dikilen çok ağaçlar var bunların içinde. Yani içleri ardaklaşmış, çürümeye yüz tutan ağaçlar var. Haliyle bu ağaçların devrilmesi hem mezarlarımıza zarar veriyor, hem de orada mezar ziyareti yapan vatandaşlarımıza da zarar veriyor. Onun için Düzce Belediyesi ve Orman İşletme Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler sonucunda, tabii Ziraat Mühendislerinin de verdiği olura istinaden ağaçların ihale yapılarak temizlenmesi gündeme gelmişti” dedi.

“Ağaç olmadan yaşam olmaz”

Doğa ve yaşam için ağaçların önemine dikkat çeken Bilgin,  “Tabii ağaçların kesilmesine bazı vatandaşlarımızın haklı olarak bir tepkisi oluştu. Ağaç olmadan yaşam olmaz, oksijen olmaz. Bazı vatandaşlarımız bu konuda hassasiyet göstermişlerdir. Bu konuda bizlere de gelen şikayetler var. Hamidiye Mahallesi ilk 6 mahalleden biridir Düzce’nin ve o vesile ile bizim mezarlığımız da orasıdır. Bizim kendi mezarlığımız yok mahalle olarak. Bu ağaçların kesilmesi bizim isteğimizle kesilmesi mümkün değil. Yapılan görüşmeler ve oradaki kontroller sonucunda, gündeme gelmiştir burasının temizlenmesi. Daha önce biliyorsunuz, anayola yakın Beyköy tarafı temizlenmiştir. Orası Düzce’nin en eski mezarlık alanıydı. Tabii Düzce kalabalıklaşınca mezarlık büyüdü haliyle. Birde bu koronavirüs salgını nedeniyle de aşırı bir cenaze var. Bizim mahallemizden bile son günlerde 5-6 tane cenaze defnettik. Burasının insanlara ve kabirlere zarar vermemesi için temizlenmesi gerekiyordu” diye konuştu.

“Kesilen ağaçların yerine, yenileri dikilecek”

Kesilen ağaçların yerine, yenilerinin dikileceğini kaydeden Bilgin, “Halkımız şu konuda müsterih olsun; orada kesinlikle oldubittiye getirilen bir durum söz konusu olmaz, mümkün değil. Onların yerine tabii ki başka ağaçlar dikilecek, çok boyu uzamayan, kökü derine giden. Bu şekilde Belediyemizin almış olduğu bir karar var ve orada bir kesim yapılmaktadır. Tabii orada yapılan bütün işlemler Düzce halkının yararına yapılmaktadır. Onun için tekrar söylüyorum, halkımız müsterih olsun, orada bilgisiz veya kendi başına yapılan bir işlem asla yoktur. Tamamen Orman İşletmesi kontrolünde ve Ziraat Mühendisleri kontrolünde kesimler yapılmaktadır. Düzce halkına bu konuyu beyan etmek istedim” şeklinde konuştu.

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (14)
Düzceli 10 ay önce
Koskoca adam bilmeden konuşuyor gitbi bak sıradan nekadar agaç varsa kesliyor evet çürükler var kesilmeli ama bu anlatılanlar gibi degil ne yazıkki sincapların yuvaları dagıldı yuva yapılacak mış demelerine göre yapılana kadar ölür zaten hayvanlar
Harbici 10 ay önce
Bu konu ile ilgili Mansur arkadaşımız(tanırız) konuşuyor,acayip bir durum.60 ın yarısını geçtik böyle bir haber durumu görmedim.
Tarkan Gösterişli 10 ay önce
Lütfen mezarlığın içinde yürüyünüz. Göreceksiniz ki farkında olmadan yönünüzü bulmak için referans olarak kullandığımız ağaçlar artık olmadığı için yolunuzu şaşırıyorsunuz.Bu hissi ne zaman yaşadığınızı düşünün.Ya kuşlar sincaplar ve diğer canlılar?
hakkı 10 ay önce
muhtar masal anlatma.
Hüsnü 10 ay önce
Bu neci yeni belediye bakanımı
duzcelı 10 ay önce
mansur sanamı kaldı acıklama yapmak
65 yaş üstü 10 ay önce
Sen kendi işine bak,muhtarsan muhtarlık yap.Orası Belediyeyi ve mezarlıklar müdürlüğünü ilgilendirir.
Vatandaş 10 ay önce
Bir sen kalmıştın ahkam kesmeyen.Sen Belediyenin avukatımısın.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23
açık