banner851

banner614

ÇİLİMLİ’DE HAREKETLİ GÜN

banner619

İnfaz düzenlemesine ilişkin kanun yürürlüğe girmesi ile Düzce T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndan tahliyeler başladı.

banner846
Düzce 15.04.2020, 11:22 15.04.2020, 16:20
4794
banner844

Resmi Gazete'de yayımlanan "Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" gereği dün geceden itibaren cezaevlerinden tahliyeler başladı.

Alınan bilgiye göre, kapalı ceza infaz kurumlarından tahmini 15 bin, açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 30 bin kişinin tahliye edilmesi bekleniyor. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında da açık ceza infaz kurumlarındaki yaklaşık 45 bin kişinin izne ayrılması planlanıyor. Böylelikle kanundan tahmini 90 bin kişinin yararlanacağı öngörülüyor.

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen, "Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından Düzce’de cezaevlerinden tahliyeler başladı.

Çilimli’de bulunan Düzce Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü'nden tahliye edilenler otobüs ve minibüslerle dışarı çıkartılıyor. Tahliye edilenlerin bindikleri otobüslerde sosyal mesafe kuralına uyulduğu ve tahliye edilenlerin maske taktıkları öğrenildi. Jandarma ve polis ekiplerinin cezaevi çevresinde aldığı yoğun güvenlik tedbirleri altında tahliyeler sürüyor.

Tedbirler

Adalet Bakanlığının, sayıları 90 bini bulan hükümlülerle ilgili aldığı tedbirler şöyle:

- Tahliye edilecek ve izne ayrılacak olan hükümlüler, koronavirüsle ilgili bilgilendirilecek, maske ve eldiven takarak ceza infaz kurumundan ayrılacak.

- Hükümlülere, koronavirüs tedbirlerini anlatan Sağlık Bakanlığı broşürleri verilecek.

- Kolluk kuvvetleri, çıkışlarda izdiham yaşanmaması için gerekli tedbirleri alacak.

- Cezaevinden çıkacakların yakınlarının neden olacağı kalabalığı engellemek amacıyla hükümlüler ceza infaz kurumundan otobüs ve minibüslerle gidecekleri yerlere bırakılacak.

- İl içine gidecekler, belli merkezlere bırakılacak. İl dışına gidecekler, ya otobüs terminallerine ya da gidecekleri illere bırakılacak. Hükümlüler ulaşım ücretlerini kendileri karşılayacak.

- Koronavirüs tedbirleri kapsamında iller arası seyahatler izne bağlı olduğu için tahliye edilen ve izne ayrılan hükümlülerin seyahat belgeleri, ceza infaz kurumları içerisinde verilecek.

- Koronavirüs testleri pozitif çıkan ve tedavileri devam eden sınırlı sayıdaki hükümlü, sağlık kurumlarına teslim edilecek.

- Koronavirüs nedeniyle açık ceza infaz kurumlarından izne ayrılacakların izin belgesi, 31 Mayıs'a kadar geçerli olacak. Adalet Bakanlığı, Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda ceza infaz kurumlarında alınacak koronavirüs tedbirleri kapsamında bu izin süresini iki defa daha uzatabilecek.

Yorumlar (8)
Mehmet 1 yıl önce
Demekki herkez adeletini kendi sahliyacak oylemi
Mehmet 1 yıl önce
Benden alinan bir hayat var ve siz bunlari yanlarina birakiyorsun oldu demekki kendi isini kendin yap diyorsunuz
Hamit 1 yıl önce
Anlamadım neden hep hırsız gasp rüşvet suçlarına yasa vuruyor.niye bu ayrımcılık suçta bile adam kayırmak. ne günlere kaldık ayıp ayıp
Duzceli 1 yıl önce
Adam suc işlemiş sal dısarıya adelet mi bu
yavuz bayrak. 1 yıl önce
bir sürü potansiyel suç makineleri dışarı salındı.ALLAH inşAllah karşımıza çıkartmaz.bunların çoğu yakında geri dönerler.
hamza 1 yıl önce
Cok yanlis bir karar.Yazik bunca magdur ailenin uzuntusune emniyet gorevlilerinin emegine Affetmek buyukluktur eve ama boyle degil herkez cezasini cekmeli
YAVUZ 0881 1 yıl önce
Aferin devlet büyüklerimize bir eksiğimizide tamamladilar Allah başımızdan eksik etmesin devlet büyüklerimizi
düzdiyarlı 1 yıl önce
Geri dönmemek güzeldir
17°
parçalı az bulutlu