banner851

banner614

DENETİMLER BAŞLADI

banner619

Her kış hava kirliliğinin tavan yaptığı illerin başıdan gelen Düzce'de Doğalgazı Yaygınlaştıma Projesi'ne karşılık ısınma amaçlı kömür kullanımından vazgeçilmemesi nedeniyle denetimler başladı. Düzce Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri kömür satışı yapılan işletmeleri tek tek denetleyerek, kalitesiz kömür satanlara yasal işlem yaptı.

banner846
Düzce 05.11.2019, 11:06 06.11.2019, 11:25
1387
banner844

Kirli hava şehrin yakasını bırakmıyor

Özellikle aralık-şubat ayları arasında Düzce'de hakim olan kirli hava yüzünden vatandaşlar zor nefes alırken, bu sorunu çözmek için atılan adımlar beklenen sonucu vermeyince insan sağlığı tehdit altında olmaya devam ediyor. Düzce Valiliği öncülüğünde il genelinde başlatılan Doğalgazı Yaygınlaştırma Projesi, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nün fabrikalara yönelik denetimi ve uzmanlardan her kış öncesi gelen uyarılara rağmen, kömür kullanımından vazgeçilmemesi ve Düzce'deki yoğun araç trafiği nedeniyle kirli hava şehrin yakasını bırakmıyor. Kirliliği asgariye düşürebilmek için ise denetim makenizması devreye giriyor.

"Esneklik göstermemiz mümkün değildir"

Düzce Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri şehrin hava kalitesi konusunda büyük önem arz eden kömür satışlarını denetledi. Kömür satışı yapan yerleri tek tek gezen ekipler kullanımı yasak olan karbonmonoksit oranına sahip, yasaklı marka ürünleri satan kişiler hakkında cezai işlem uygulayan Zabıta Müdürlüğü yetkilileri, "Katı yakıtların gaz salınımı, içeriğinde bulunan zararlı maddeler Düzce'nin coğrafi konumu itibariyle büyük önem taşımaktadır. Hava kalitesinin düşmesine neden olan oranda karbonmonoksit oranına sahip kömürlerin satışını yapan işletmelere yaptığımız denetim ile kural dışı satış yapan işletmeler hakkında işlem başlattık. Bu konuda esneklik göstermemiz mümkün değildir, bu sebeple katı yakıt satışı yapan esnaflarımızın kömür satışında ilgili mevzuatın gereklerini yerine getirmesini önemle rica ediyor, vatandaşlarımızdan hem kendileri hem de çevre sağlığını koruma açısından duyarlı olmalarını istiyoruz." şeklinde açıklamada bulundu.

'Kalitesiz kömür yılda 350 can alıyor'

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Öztürk'ün hazırladığı "Kömür satın alırken dikkat edilecek hususlar" adlı kitapçıkta, kalitesiz soba ve katı yakıt kaynaklı hava kirliliğinin dünyada yılda 4,3 milyon insanın erken ölümüne neden olduğu bildirilirken, Türkiye'de ısınmada kalitesiz ve kükürdü yüksek kömür kullanımı nedeniyle her yıl 350 kişinin zehirlenerek yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Yorumlar (5)
tamamen yasaklanmalı 2 yıl önce
kömür satışı tamamen yasaklanmalı düzceye teşvik getirilmeli doğalgazda indirim sağlanmalıdır
CAN.D 2 yıl önce
GÖSDERMELIK UYGULAMA ISDEMIYORUZ NEDEN HERSENE AYNI HIKAYE AKSAM OLUR ETRAFI PIS KÖMÜR KOKUSU SARAR BELEDIYE NE YAPAR HE BISE DONSUNLARMI HIKAYESI EVINDE KALEFER VAR YAKMAZ PIS KÖMÜR YAKAR ÖLÜM VAKALARI OLUNCADA AH VAH YAKMADAN ÖNCE DÜSÜNECEKDIN BUNU
CAN.D 2 yıl önce
YA BIRAKINYA HERSENE AYNI GECE OLUR PIS KÖMÜR KOKUSU SOKMAYACAKSIN KALITESIZ KÖMÜRÜ SATANA ALANADA YAZACAN CEZAYI IKINCIDEFA OLURSA CEZAYI 5 SE KATLIYACAK AMA KOTROL COK SIK YAPILMASI LAZIM
Ayhan 2 yıl önce
Yardım kömürü dağıtarak hava kirliliği yaratıp sonrada kömürcü esnafı dolaşarak ceza uygulaması yapıyorlar
Apo 2 yıl önce
Çok haklısın.
20°
açık