banner851

banner955

DÜZCE DEPREMİ OLASI İSTANBUL DEPREMİNİ TETİKLER Mİ?

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, dün Düzce’de meydana gelen depremin, Kuzey Anadolu fayının kuzeyinde, fay parçacıklarının bol olduğu bir yerde meydana geldiğini, depremin olası Marmara depremini tetiklemeyeceğini vurguladı. Prof. Dr. Ali Pınar ise Düzce depreminin, 1999’daki depremin geç gelen bir artçı depremi olduğunu söyledi.

Düzce 24.11.2022, 14:57
3782
DÜZCE DEPREMİ OLASI İSTANBUL DEPREMİNİ TETİKLER Mİ?

Düzce'de merkez üssü Gölyaka ilçesinde meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremle ilgili Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nde basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ali Pınar ve Bölgesel Deprem Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Araştırma Görevlisi Dr. Selda Altuncu Poyraz katıldı.

BU BİZİM İÇİN SÜRPRİZ OLAN BİR DEPREM DEĞİL

Depremin meydana geldiği fay hakkında bilgi veren Prof. Dr. Haluk Özener, şunları söyledi:

Deprem Kuzey Anadolu fayının kuzeyinde meydana gelen fay parçacıklarının bol olduğu bir yerde meydana geldi. Bu deprem Kuzey Anadolu fayı Bolu civarında iki kola ayrılıyor. Düzce fayı ve Dokurcum fayı olmak üzere. Hemen Düzce fayının batısında Karadere fayı bulunmakta. Deprem aslında Düzce Vadisi diyebiliriz yani fay vadisi olarak adlandırabiliriz. Orada birçok irili ufaklı fay bulunmakta ve o fayların üzerine yaklaşık 7-8 kilometrelik bir fay üzerine bir fay parçasını kırdığını söyleyebiliriz. Bizim için sürpriz olan bir deprem değil bu deprem. Bu sabah 09.00 itibarıyla büyüklüğü 1.2'nin üzerinde olan 162 tane depremimiz var. Bunların en büyüğü şu an için 4.4 büyüklüğünde bir artçımız var. Bizim merkezimizdeki uzman hocalarımızla yapmış olduğumuz değerlendirmelerde bu depremin artçılarının yaklaşık 1 hafta içinde sönümleneceğini beklemekteyiz. Depremin olası Marmara depremini tetiklemeyeceğini vurgulayan Özener, “Bizim genel olarak görüşümüz, bu depremin Kuzey Anadolu fayının batı kısmında olacak yani bir Marmara depremini tetiklemeyeceği yönünde.

DEPREM, 1999 DEPREMİNİN GEÇ GELEN ARTÇI DEPREMİ

Prof. Dr. Ali Pınar, yaşanan depremin 1999'daki depremin geç gelen bir artçı depremi olduğunu belirterek şöyle konuştu:

Bu deprem aslında 12 Kasım 1999 Düzce depremiyle kırılan fay düzlemiyle tıpa tıp aynı. Bu bilgiyi artçı depremlerin dağılımıyla birleştirdiğimiz zaman Karadere segmentinin devamı yerine bunun Düzce depremi fay segmenti üzerinde meydana geldiğini söylemek gerek. Elimizdeki bilgiler bu yönde. Bu deprem kuvvetle muhtemel 1999 depreminin geç gelen bir artçı depremi şeklinde söyleyebiliriz. Çünkü mekanizması tıpa tıp aynı.

“AFET BİLİNCİ ÇOK ÖNEMLİ”

Dr. Selda Altuncu Poyraz ise afet bilincine dikkat çekerek, “Depremlerin sürekli olacağını yıllardır konuşuyoruz. Burada önemli olan deprem olmadan önce, deprem sırasında ve sonrasında biz ne kadar hazırlıklıyız? Bunun için toplum ne kadar hazırlıklı? AFAD'dan gelen son bilgilere baktığımız zaman 93 yaralı var, bir kişi de kalp krizinden hayatını kaybetmiş. Yaralıların çoğu da panikten atlayanlar. Deprem sırasında nasıl davranılması gerektiğini bilmeyen vatandaşlarımızın kendilerine zarar vermesi şeklinde yaralanmalar. Bu yüzden afet bilinci çok önemli” diye konuştu.

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız