banner851

banner614

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ’NDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK

banner619

Düzce Üniversitesi sağlık çalışanları için koronavirüsün bulaşma riskini azaltan özel aparat üretti. Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT) bünyesindeki Tasarım Prototipleme ve Test Merkezi tarafından üretilen aparat Nusaybin Devlet Hastanesi’ne teslim edildi.

banner846
Düzce 14.04.2020, 13:26 14.04.2020, 13:59
6787
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ’NDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
banner844

Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT) bünyesindeki Tasarım Prototipleme ve Test Merkezi, sağlık çalışanları için koronavirüsün bulaşma riskini azaltan özel bir aparat üretti. Entübasyon işlemi sırasında cihazla entegre çalışacak şekilde işlem süresini kısaltmak, hasta konforunu artırmak ve COVID-19 virüsünün sağlık çalışanına bulaşma riskini azaltmak amacıyla ihtiyaç duyulan aparatı üreterek Nusaybin Devlet Hastanesi’ne teslim edildi.

Ülkemizin ve tüm dünyanın COVID-19 pandemisi ile mücadele ettiği günümüzde, hem sağlık çalışanlarının hem de hastaların tedavi süreçlerindeki gereksinimleri çeşitlenmeye devam ederken, bir yandan da bu gereksinimlerin teçhizat boyutunun yerli ve milli imkanlarla üretilmesine yönelik farkındalık ve çabalar da yoğunlaşıyor.

Özellikle solunum cihazına gereksinim duyan hastaların entübasyon işlemi, hem işlem sırasında hasta konforunun artması, hem de virüsün temas yoluyla sağlık çalışanına bulaşmasının engellenmesi açısından ek bazı aparatlara ihtiyaç duyuluyor.

Bu kapsamda Nusaybin Devlet Hastanesi’nin ihtiyacı olan entübasyon işlemi sırasında cihazla entegre çalışacak aparat, Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT) bünyesindeki Tasarım, Prototipleme ve Test Merkezinde tasarlanıp üretildi.

Hastanın dilinin kaldırılması ve bu yolla daha hızlı alınan kamera görüntüsünün uygun cihazlara (mobil telefon ve diğer görüntüleme aygıtları) aktarılarak, entübasyon tüpünün hızlıca ve yüksek doğrulukla konumlandırılması sağlayan aparat, Düzce Üniversitesi bünyesindeki 3-Boyutlu yazıcılarla 4 adet basıldı ve sağlık çalışanlarımızın kullanımı için Nusaybin Devlet Hastanesi Başhekimliği’ne teslim edildi.

Yorumlar (3)
Vatandaş 1 yıl önce
Bunu söyleyen ınsanlara afrikadaki aç çocuğun başında bekleyen akbaba resmini hatırlatmak gerek bence yazıklar olsun... Sadece ve sadece
Yorumcu 1 yıl önce
Duzce de hekim yokmu
Lale 1 yıl önce
Düzce hasdane yok galiba o zamanda Nusaybin'de gitmis
24°
az bulutlu