banner851

banner614

KARANTİNA UYGULANAN ŞEHİR SAYISI 15'E YÜKSELDİ

banner619

Ölümcül koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında karantina uygulaması yapılan illerin arasında Düzce de sayıldı. Yeni Akit Gazetesi, Rize, Van, Yozgat, Malatya, Tunceli, Artvin, Gümüşhane, Kütahya, Çankırı, Sivas, Giresun, Çanakkale ve Çorum’un ardından Düzce ile Bayburt’ta karantina başlatıldığını yazdı.

banner846
Düzce 30.03.2020, 14:43
18154
KARANTİNA UYGULANAN ŞEHİR SAYISI 15'E YÜKSELDİ
banner844

Yeni Akit’in haberine göre; Türkiye'de koronavirüs karantinası uygulanan şehir sayısı 15'e yükselirken, bu 15 il arasında Düzce de yer aldı.

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede birçok ülkeye yayılan koronavirüs salgını, Türkiye'de hızla yayılmaya başladı. Salgının önüne geçmek için alınan önlemler kapsamında bazı köy, belde ve mahallelerinde karantina uygulamasına geçildi. Karantina uygulanan illerin arasına, Rize, Van, Yozgat, Malatya, Tunceli, Artvin, Gümüşhane, Kütahya, Çankırı, Sivas, Giresun, Çanakkale ve Çorum ardından Düzce ile Bayburt da eklendi.

Günün ilk karantina haberi Çorum'dan geldi

Çorum'un Sungurlu ilçesinde bir köy koronavirüs şüphesiyle tedbir amacıyla karantinaya alındı. İlçeye bağlı Oyaca köyünde yaşayan bir kişinin testlerinin pozitif çıkması üzerine köye giriş ve çıkışlar geçici olarak durduruldu. Jandarma ekipleri tarafından giriş ve çıkışlara kapatılan köyde sağlık ekipleri sürekli kontrol yaparken, yapılan anonslarla da köylülerden dışarı çıkmamaları isteniyor.

Düzce’de ev karantinası

Düzce Valiliği tarafından il genelinde bulunan tüm köylerde ev karantinası uygulaması başlatıldı. Köye şehir dışından gelen her kişi "Ev karantinasına" alınarak 14 gün takip edilecek.

Düzce İl Pandemi Kurulunun gerçekleştirdiği olağanüstü toplantı sonrasında il genelinde bulunan 278 köy muhtarına yeni kararları açıkladı. Buna göre il genelinde tüm köylerde ev karantinası süreci başlatıldı. Alınan bilgilere göre, Düzce'ye başka bir şehirden gelen tüm vatandaşların korona virüs (COVİD-19) hastalığı açısından geldiği tarihten itibaren ev karantinası başlatılacak. Muhtarlara gönderilen Evde COVİD-19 kapsamında büyükşehir/başka şehirlerden gelenler için Karantina Bilgilendirme ve onam formu ile il dışından gelenlerin takibi yapılacak. Her vatandaşa da durum tebliğ edilecek. Gelen vatandaşlar ikametlerinde 14 gün boyunca çıkmamaları ve misafir kabul etmemeleri konusunda bilgilendirme muhtarlar tarafından yapılacak. Ayrıca muhtarlar köy genelinde tüm vatandaşlara gerekli olmadıkça evden çıkmamaları konusunda da anons yapacak.  

Yorumlar (6)
rumuz 1 yıl önce
adamlar izin yok diyo isrteyen işi bıraksın diyo neyapacaz gitmeyecezde
"Evde kal" 1 yıl önce
Aynen hamza bey e katılıyorum valiliğin sitesindeki haberlere itibar etmek istiyorum, diğer sitelerden her haberin doğruluğuna inanmıyorum fakat köyde bizzat yaşayan birinden duyunca da şaşırıyorum. Kime inanmam gerektiği konusunda şüpheye düşüyorum.
Hatice uysal 1 yıl önce
Kiminin evi var kira ödemez kimi emekli kiminin ek geliri var ya olmayanlar yalnız cocuklarıyla yaşayan benim gibi kadınlar devlet sahip cıkacak diyorlar öglemi düzcede calmadık resmi daire kapısı koymadım yüzüme bile bakmadılar calıştıgım iş yerini zorunlu olarak kapatıldı şu an evden cıkamıyoruz bana devlet saglık güvencen var sana yardım edemeyiz dedi saglık güvencesi karında doyurmaz kömürdeyilki evide ısıtmaz kıraya hic faydası olmaz şimdi soruyorum sizlere zor durumda kalanlara devlet sahip cıkacak öylemi
Asya ... 1 yıl önce
Zorunlu olmadığı halde dışarıda aylak aylak gezenlere hakkımı helal etmiyorum Allahtan korkun yaa küçücük çocuklar kadar aklı olmayan adamlar var yaa masumların suçu ne günlerdir evdeler koskoca insanlar evde sıkılıyolarmis lann evde en basitinde tv izlemek varken bu hastalığa yakalanıp hastane odasında tavana bakmak daha mi güzel olacak yapmayın yaa yapmayın
AZ BİLE, DAHA SIKI DENETİ 1 yıl önce
KARANTİNA BİŞEY DEĞİL, SIKI YÖNETİM YADA OHAL GİBİ, YASAK OLMALI Kİ BU MİLLET ANCAK LAFTAN ANLAR, DEVLET BİŞEY DİYORSA ONA UY KARDEŞİM, MÜSLÜMANLIK BÖYLEMİ OLUR.
hamza 1 yıl önce
valilik yok diyor bu nasil is