banner851

banner614

MÜCADELE İÇİN ÖZEL OLARAK GETİRİLDİ

banner619

Düzce'de önemli bir geçim kaynağı olan fındıkta verimi tehdit eden Amerikan Beyaz Kelebeği'ne karşı mücadele çalışmalarınına başlandı. Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, özel olarak getirilen makineyle yapılan ilaçlama çalışması için "Uygulamayla inşallah çiftçilerimize iyi örnek oluruz. Bizim yaptığımız ilaçlamanın devamını üreticimizin getirmesini bekliyoruz." dedi.

banner846
Düzce 29.06.2020, 18:00 29.06.2020, 17:22
2258
MÜCADELE İÇİN ÖZEL OLARAK GETİRİLDİ
banner844

Batı Karadeniz'in önemli fındık üretim merkezlerinden Düzce'nin Akçakoca ilçesinde, Amerikan Beyaz Kelebeği tehdidine karşı özel olarak getirilen makineyle ilaçlama çalışmalarına başlandı.

Akçakoca Ziraat Odası Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, yaptığı açıklamada, fındık için önemli tehdit olan Amerikan Beyaz Kelebeği'ne karşı mücadele çalışmalarının başladığını söyledi.

Başaran, "Bilindiği üzere son yıllarda Akçakoca'da da Amerikan Beyaz Kelebeği, ürüne yoğun olarak zarar vermeye başladı. Amerikan Beyaz Kelebeği için Düzce Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün bir çalışması oldu. Köy ortak alanları ve yol güzergahlarının ilaçlanması hedeflendi. Bizler de tüm Düzce'de ziraat odaları olarak alınabilecek malzemelere katkı vermeye çalıştık. Çok da önemli bu çalışma, çünkü önü kesilemezse üretimde sıkıntılar olacak." diye konuştu.

Başaran, üreticinin, Amerikan Beyaz Kelebeği'ne karşı bilinçli olması gerektiğini vurgulayarak, "Çok büyük bir üretim alanı olan Batı Karadeniz'de ilaçlama yapmak çok önemli. Uygulamayla inşallah çiftçilerimize iyi örnek oluruz. Bizim yaptığımız ilaçlamanın devamını, üreticimizin getirmesini bekliyoruz. Akçakoca'da ilaçlamanın ne kadar önemli olduğunu göstermek istiyoruz üreticimize." ifadelerini kullandı.

İlaçlama çalışmalarına, Düzce ile Akçakoca Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri de destek verdi.

Yorumlar (2)
Muzaffer Çabukoğlu 13 ay önce
Kimyasal mücadele toprağı, havayı, suyu mahveder, faydadan çok zarar getirir. Faydalı böcekler ve kuşlar da ölür. En doğrusu tüm arazi sahipleri birlik olup, mekanik mücadele yapmasıdır. Dallar kesilir ve yakılır. Ayrıca doğal bitkisel bazı tozlar üretilebilir/ithal edilebilir. Bu işten kazançlı çıkacak olan kimyasal ilaç şirketleridir. Asıl mesele tembellik, insanlar tarlasını bile gezmiyor, dalları kesip yakarak ben 1-2 yılda bu zararlının kökünü kazıdım arazimde.
Serkan şen 13 ay önce
MaşşAllah makina çok güzelmiş
16°
kapalı