banner851

banner614

RABİA HEYKELİ DE TARİH OLDU

banner619

20 Haziran 2017 tarihinde dönemin Belediye Başkanı Mehmet Keleş tarafından Kuyumcuzade Bulvarı üzerindeki kavşağa yerleştirilen "Rabia" işareti heykeli dün gece kaldırıldı. AK Parti'nin tüzüğüne girmesi nedeniyle muhalefetin büyük tepki gösterdiği heykel, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü'nün talimatıyla belediye ekipleri tarafından Küçüksu Parkı içerisindeki nikah salonu önüne götürüldü.

banner846
Düzce 11.10.2019, 11:02 12.10.2019, 13:37
16534
banner844

Kuyumcuzade Bulvarı üzerindeki eski Terminal Kavşağı'na yaklaşık 2.5 yıl önce yerleştirilen "Rabia" işareti heykeli, dün gece saat 22:00 sıralarında çekiciye yüklenerek, Küçüksu Parkı'na götürüldü.

Düzce eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş'in tüm tepkilere kulak tıkayarak yaptırdığı heykel, kavşakta sadece 28 ay gibi bir süre kalabildi.

31 Mart Yerel Seçimleri'ni kazanarak başkanlık koltuğuna oturan Başkan Dr. Faruk Özlü, Keleş'in İstanbul Caddesi'nde hayata geçirdiği Nostaljik Tramvay Projesi'ni rayları söktürerek iptal etmesi sonrası rotayı kavşaklardaki heykel ve saat kulesine çevirdi. Eski Başkan Mehmet Keleş'in 'Düzce'nin sembolleri olacak' dediği, yüz binlerce lira harcanarak kavşaklara yerleştirilen Saat Kulesi dün öğle saatlerinde kaldırılırken, Rabia Heykeli ise aynı günün gecesi Küçüksu Parkı içerisindeki nikah salonu önüne konuldu.

Saat Kulesi ve Rabia Heykeli'nin kaldırılması ile ilgili konuk olduğu Öncü TV ekranlarında yayınlanan Kitabın Ortasından programında değerlendirmelerde bulunan Keleş, mevcut yönetime, "Niye kaldırıyorsunuz kardeşim, parasını sen mi ödedin?""Düzce’de ölümsüzleştirmek istedik" 

Öte yandan heykelin yerleştirildiği 20 Haziran 2017 tarihinde Öncü Haber’e özel açıklamalarda bulunan Keleş, Eski Terminal Kavşağı’na yapılan ‘Rabia’ heykelinin 15 Temmuz’da yaşanılan darbe girişiminin tekrarlanmayacağının sembolü olduğunu söyleyerek şöyle devam etmişti: “15 Temmuz’da yaşadığımız darbe sendromundan sonra bazı şeylerin artık bu ülkede olamayacağına karşı bazı sembolleştirmelere ihtiyacımız var. Bunlardan birisi Cumhurbaşkanımızın özellikle vurgu yaptığı ‘Tek vatan, tek millet, tek devlet, tek bayrak’ vurgusudur. Bunu da Arapça'da 4 anlamına gelen “Rabia” ile sembolleşti. Biz de onu Düzce’de ölümsüzleştirmek için yapmak istedik. Bu kavşak Rabia işaretiyle özdeşleşmiş olacak. Biz Düzce Belediyesi olarak, mesela 15 Temmuz Parkı’ndaki Konuralp Çeşmesi gibi, bu Rabia işareti gibi her kavşağa, meydana başka bir şey yapıyoruz. Biz gittiğimiz şehirlerde gördüğümüz şeyleri uygulamaya çalışıyoruz. Her caddenin, her kavşağın bir sembolü olsun. İnsanlar bu sembollerle yol tarif edecekler.”

Yorumlar (57)
hacı 2 yıl önce
boşa giden paralar HARAM ZIKKIM OLSUN
mehmet a 2 yıl önce
Heykel tarih feln olmadı sadece yer değiştirildi. Düzce Belediyesi Nikah Salonunun önünde duruyor.. Algı Algı Algı
Araplar Türk sevmez 2 yıl önce
aynen öyle.Nedir bu arap seviciliği..Yeter yaa.Biz Türküz ..Araplar bizi zerre kadar sevmezler.Bakmayın siz mültecilere.Çıkarları var şuan.Avrupa alıyoruz desin koşa koşa gideceklerde almıyorlar.
Buğra Altun 2 yıl önce
O dönemdeki Düzce Ülkü Ocakları Fatih Gülaçtı, "Rabia işareti Türk'ün simgesi değil, illa bir heykel koyacaksanız bozkurt heykeli koyun" demişti diye hatırlıyorum. Daha sonra görevden alınmıştı. Kendisini tanımıyorum ama ona selam olsun.
Galyali 2 yıl önce
bence orta parmak heykeli yapsınlar. düzceye daha yakışır.
cengiz 2 yıl önce
bunlar rüzgar gülü gibi yarın yine koyarlar, sonra yine kaldırırlar. bir heykel daha yaptırıp parayı cukkularlar. bunların dini imanı para. peygamberleri dahil
Eğile cvp. 2 yıl önce
Senin sağınsolun kuzeyinde güneyinde düşmanlarla kuşatılmışın.Sakaryaya Sivasa kadar gelmiş.Noldu senın tokada.Ona, silah arkadaşlarına ve şehitlere saygı duyacaksın.Tokadı Şlak diye yedinmi.
Fırat 2 yıl önce
Vah Keleş vah sana nasıl kıyıyorlar PASSAT a bindirecekler seni ?
yazık 2 yıl önce
yazık keleşe passattan nasıl korkmuşsa artık
can akın 2 yıl önce
rabia rabia deyip algı yapıldı filistin harekatı kınayınca rabia osman pazarlama filmindeki ışığa dödü IŞIK IŞIK BAKIN GÖRÜN :))))))
Gündem 2 yıl önce
Filistin harekatı kınadı.Bizde filistine yalakalık yapıp gemi gönderip insanlar öldü boş yere.Hala akıllanmadık İstanbulda istiklalde gösteri yaptık mağdur filistinlireAyıdon post arapdan dost olmaz.Yakında bunu Suriyeliden Iraklıdanda görürüz..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın