banner851

banner614

ŞEHİT ANNESİNE BU YAPILIR MI?

Düzce’de şehit ya da gazi yakını olmasına bakmaksızın kafalarına göre uyguladıkları tarifelerle vatandaştan para koparan cenaze hizmetleri şirketlerine tepki yapıyor. Son olarak Yiğit Cenaze Hizmetleri Şirketi, koronavirüs nedeniyle tedavi gördüğü Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde vefat eden şehit annesi Emine Albayrak’ın yakınlarından tek kuruş almaması gerekirken cenaze yıkama ve defin işlemleri için 600 TL aldı. Utanmadan bir de ‘Yüzde 50 indirim uyguladık’ diyen şirket yetkilileri, normal fiyatın 1200 TL olduğunu belirtti. Bu duruma isyan eden oğul Uğur Özcan, “Bu topraklara bir can veren askerin annesinden 600 TL almak nedir? 800-1200 TL para alınanlar var. Bunun kesinlikle bir prosedürü yok.” ifadelerini kullandı.

banner619
Düzce 30.12.2020, 13:12 30.12.2020, 14:44
4390
ŞEHİT ANNESİNE BU YAPILIR MI?

6 Haziran 1993 tarihinde Mardin’in Ömerli ilçesine bağlı Kömürlü Köyü’nde PKK’lı teröristlerce girilen çatışma sonucu şehit olan Düzceli Tadat Özcan’ın ailesine büyük saygısızlık!

Merhumenin yakınlarından 600 TL aldılar

Şehit Özcan’ın koronavirüse yakalanan annesi Emine Albayrak, tedavi gördüğü Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 29 Aralık Salı günü yaşama veda etti. Acılı aile defin öncesi cenazenin yıkanması için üniversite hastanesinin anlaşmalı olduğu Yiğit Cenaze Hizmetleri Şirketi’nin gassalı ile görüştü. Bu görüşmede hastanede kadın gassal olmaması nedeniyle dışarıdan bir kadın gassalın hastaneye çağrılacağı aileye iletildi. Vefat acısı nedeniyle kederli olan merhum Emine Albayrak’ın oğlu ve şehit kardeşi Uğur Özcan, cenazenin yıkanması sonrası kendisine uzatılan 600 TL’lik makbuz karşısında hiç düşünmeden parayı uzattı. Bu vatanı korumak için canlarını feda eden şehit ailelerinden bu tür hizmetler için para alınmaması yönetmeliklerle ortaya konmuş iken şehit ailesi olduğunu bile bile Yiğit Cenaze Hizmetleri Şirketi’nin cenazeyi yıkamak karşılığında aileden 600 TL alması tepkiye neden oldu.

“800-1200 TL para alınanlar var”

Öncü Haber’e ulaşan şehit yakını Uğur Özcan yaşadıklarını şöyle aktardı:

“29 Aralık’ta vefat eden annemi Düzce Üniversitesi’nde bayan gassal olmadığından dışarıdan bir bayan gelerek defin öncesi yıkadı. Yıkama işlemi sonrası Yiğit Cenaze Hizmetleri Şirketi benden 600 TL ödeme istedi. O anki psikolojim de bozuk olduğundan anlayamadım. Şehit yakını olmama rağmen bu topraklara bir can veren askerin annesinden 600 TL almak nedir? Bir de indirim olmuş. Bizim durumuz vardı, verdik. Olmayanlar da var sadece bir kağıt parçası verdiler bize. Vergi ödeniyor mu bence asla ödenmiyor. Neden mi yanımdakilerden 800-1200 TL para alınanlar var. Bunun kesinlikle bir prosedürü yok. Siz değerli Öncü Haber’e güveniyoruz. Sesimize bir öncülük ederseniz seviniriz. Şimdiden Allah razı olsun.”

Müftülük, TSK ve imama teşekkür

Özcan ayrıca Kazukoglu Camii imamına, Düzce Müftülüğü’ne ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarına yetişip destek verdiği için teşekkür etti.

Gözler hastane yönetiminde

Öte yandan cenaze yıkama ve defin işlemleri için üniversite hastanesinin anlaşmalı olduğu Yiğit Cenaze Hizmetleri Şirketi’nin merhume şehit annesinin yakınlarından para talep etmesi karşısında hastane yönetiminin takınacağı tutum ve yapacağı açıklama merakla bekleniyor.

Bu şirketler neden mercek altına alınmıyor?

Bu hizmetlerin belediye ile aile ve sosyal politikalar il müdürlüğüne müracaat edildiğinde ücretsiz olduğu bilinirken, son yaşanan olay özel cenaze hizmetleri sunan şirketlerin mercek altına alınması gerekliliğini gözler önüne serdi.

banner844
Yorumlar (8)
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENC 10 ay önce
Bu haberi yapan öncü haberin niyetinin iyi olduğunu kesinlikle düşünmüyorum insanları galeyana getirmeyin. Bunun dışında da cenaze sahibine de sormak istiyorum madem cenazeniz var, içiniz yanıyor 600 tl peşine mi düştünüz madem düştünüz o zaman işini yapıp parasını alan adama hesap soramazsınız sizi de kesinlikle haklı bulmuyorum ki o makbuzu gösterip 1000 TL olarak geri alıcağınızı çok iyi biliyosunuz ama buna rağmen mağdur edebiyatı yapıyorsunuz.

Ayrıca burdan öncü haberi kınıyorum bu tip haberlerde firma adı vererek insanları zor duruma sokuyorsunuz. Yaptığınız haber kesinlikle etik dışı ve kötü niyetli.
Düzceli esnaf 10 ay önce
Utanmadan böyle haber yapıyorsunuz kendi annesinin babasının çocuğunun ablasının cenazesine yanaşmayan insanlar hastalık bulaşır diye belediyeler bile yanaşmıyor bu firmalar olmasa cenazeleriniz ortada kalacak vergisini veriyorlar dua edinde yakınlarınız bu hastalıktan vefat etmesin görürüz ondan sonra bu haberi yapan arkadaslari
Ahmet 10 ay önce
Bu olaydan utanması gerekenler, Düzce'yi idare eden "pek muhterem" yöneticiler ve eşraf geçinenlerdir. Müslüman bir toplumda, hastahanede, nasıl olurda bir kadın hoca bulunmaz? Hastahane başhekiminden yöneticilere kadar, sorumluluk sahibi olanlar uyuyor mu? Neden insanlar özel cenaze hizmeti almak zorunda kalıyor? Bu ayıp kendilerine yeter, tabi utanmayı biliyorlarsa!
Hepisini kınıyorum. Yazıklar olsun.
Mahmut 10 ay önce
Ayıp ya topraklara can veren nınannesine yapılırmı bu ya
A 10 ay önce
HASTANE İMAMI AHMET YİĞİT OĞLU ADINA ŞİRKET KURMUŞ MESAİ SAATLERİNDE BİLE DIŞARIDA YIKAMA İŞLERİ YAPIYOR.HERKES BİLİYOR PAYINA DÜŞENİ ALIYOR GALİBA
Düzceli esnaf 10 ay önce
Başına A harfi ile rumuz yapan arkadaş ahmet hoca bu pandemi başladı başlayalı uyku yüzü görmedi sen sıcak yatağında uyurken onlar kimsenin yanaşmadığı cenazeleri yıkayıp defin ediyorlar çok biliyorsan sen yıka kimbilir ölünün yanına yaklasamiyosundur böl keseden atipta kimseyi karalamayın ayıp ayıp
Korunalpli Vatandaşı 10 ay önce
Hastane yönetimi basına çıkacak , bizimle alakası yok diyecek. İdareden izinsz ,oradan snek uçmaz. Bilin istedim
Bilge... 10 ay önce
O makbuzu sgk ya götürdüğünüz vakit 1.000 TL nakit hesabınıza yatmakta Peki geriye 400 TL ye devlete iade edeceklermi aile ? Lütfen bu tarz şeyleri bole değerlendirmenin anlamı yok adam KORONA li cenaze yıkıyor ozaman belediye yıkasın o da yok