banner851

banner955

ŞİFALI SU VATANDAŞLARIN İLGİ ODAĞI OLMAYA DEVAM EDİYOR

Düzce’yi Zonguldak’a bağlayan yol üzerinde ormanlık alan içerisinden gelen doğal kaynak suyunu içenler ‘şifa’ buluyor. Her gün yüzlerce kişinin yol üzerinde durup aldığı ‘şifalı su’, böbrek taşından, şeker hastalığına kadar birçok hastalığa iyi geldiği düşünülüyor.

Düzce 24.06.2022, 14:19 24.06.2022, 14:28
3334
ŞİFALI SU VATANDAŞLARIN İLGİ ODAĞI OLMAYA DEVAM EDİYOR

Düzce’de ormandan doğal kaynak suyu olarak çıkan bu su ‘şifa’ dağıtıyor. Düzce’yi Zonguldak’a bağlayan yol üzerinde bulunan ve yıllardır ‘şifalı su’ olarak adlandırılan doğal kaynak suyu için her gün yüzlerce kişi sıraya giriyor. Bir çok hastalığa iyi geldiği düşünülen sudan almak için yolunu değiştirenler ile her gün evine ‘şifa’ dağıtan sudan alanlar, suyun hastalıklara iyi geldiğini düşünüyor.

“Daha önce taş sorunu vardı, Allah’a şükür kurtulduk”

Bartın’dan Düzce’de ki evlerine Bolu üzerinden gelmek yerine Zonguldak üzerinden gelip su aldıklarını ve buradan aldıkları su sayesinde böbrek taşını düşürdüğünü belirten Sevim Çetinoğlu, “Bildiğim kadarı ile şifalı su. İç hastalıklarına ve böbreklere iyi geliyor. Biz Bartın’dan geliyoruz. Su alabilmek için bu yoldan geldik. Daha önce böbreklerimde taş sorunu yaşadım. Şu anda Allah’a şükür böyle bir sorun yaşamıyorum. Çok şükür kurtulduk” dedi.

“Suyun pH değeri 13 olduğu söyleniyor”

Şifalı su adı verilen doğal kaynak suyu mevkiinde işletmesi bulunan Halil Menteşe, suyun pH değerinin 13 olduğunu dile getirerek, “Yakın bir yerde köyüm var. Suyun şifalı olduğunu yıllardır böbrek taşına iyi geldiğini pH’ın yüksek olduğunu söylüyorlar. pH’ının 13 olduğu söyleniliyor. Bu kişi hayrına yaptırdığı zaman bu çeşmeyi tüm ölçümlerini yaptırdı. Bizde oradan biliyoruz. Buraya her gün yüzlerce kişi geliyor suyunu alıyor. Ben de evime buradan her gün taze su getiriyorum” diye konuştu.

“Herhangi bir sorununu görmedik”

Ormandan çıkan doğal kaynak suyunun şifalı olduğunu söyleyenlerin olduğunu dile getiren Münevver Yılmaztürk ise, “ Eskiden beri bu su var. Şifalı olduğuna inandığımız bir su vardı. Daha sonra suyu bulandırmak için daha zararlı olduğu haberlerde çıktı. Biz buradan alıyoruz. Herhangi bir sorununu görmedik. Şifa oldu diyenler var. Ama ben öyle bir şeyi bilmiyorum. Sürekli gelip almıyoruz ama buralara düştüğümüz zaman bu fırsatı kaçırmıyoruz” şeklinde konuştu. İHA

banner844
Yorumlar (3)
Zekeriya Çavuş 1 hafta önce
Vakti zamanında kazma kürekle indirdiğimiz su bazılarına meta oldu. Sonraları su iyice bozuldu. Bu su indirilmeden önce oralar fan finiş yerlerdi. Hatta bir anımı anlatayım. Mehmet Arif köprüsünün hemen batısında bir kestane ağacı vardı. Şimdi var mı? bilmiyorum. Bu kestane ağacı iri meyve verirdi. Lise 2 nci sınıfta idim. rahmetli annem tarlada çalışıyor bir taraftan da tarla içinde bulunan kestaneleri topluyordu. Oğlum git çeşmeden su getir dedi. Ben su kabıyla birlikte bir poşet torba aldım. Kestaneye baktım epey açmış çıkıp sallayayım dedim. Tabi çeşmeden gelirken. O zamanların meşhur Hacı Muratla biri geldi eğrelti otlarını elle söküp söküp yere serdi. Arabadan bir bayan indi. Eh işe girişecekler. Derken ağacı bir salladım pençkadan(kestanenin dikenli diş kabuğu) felekleri şaştı topuk abimin tabancası da yanımda idi. Bir kaç el havaya belki hayatlarında uğramamışlardır bir daha oraya. Geçen yıl geçmiş yılların anısını tazelemeye oralara bakmaya gittim. Her yer pislik içinde yani üst tarafları. Akçakoca belediyesi Akçakoca orman işletmesinden nasıl oldu da 29 yıllığına aldı buraları akıl almıyor. Ormanlık alan dediğiniz 50 70 metre ilerisi. Yukarısı(çeşmenin batısına doğru çıkın bizim yaptığımız kaptaşı görürsünüz ki kaptaş derme çatma idi. Ne ormanlık alanı o zamanlar suyu hayra indirmiştik. Sonraları sözde şifalı su oldu. N.. dersek yerinde esas şifa kaynağı o çeşmenin 150 metre güneyindedir. Hatta oraya hamam falan yapmıştık Yanında da mezar bulunmuştu. Bu bahsettiğim yerin ana kaynağı da Dere dibi ve diğer köylere esas sahiplerinden izin alınmadan alınan su kaynağının üstüdür. Bahsettiğim su Mehmet Arif köprüsünü doğuya doğru(eski yol ancak Mehmet arif köprüsü yıkıktır.) takip ederseniz esas şifalı suyun çeşmesi bir baraka yanındadır. Tavsiye ederim. Bizim hayatımız çocukluğumuz burada geçti. Az büyüdük bu sulara hayır vesilesi olduk. Daha sonraları devlet memuru olmamız nedeniyle fazla zaman ayıramadık. Tabi ki hayır hayırdır ama öncelikle hayra sebep onların ismini de yaşatmak başka hayırdır. İnanın bu bu suyun sade su özelliğinden başka hiç bir özelliği yoktur. Ama sudur. Hayra cennete yoldur.
Yamalı Pantalon 1 hafta önce
Alakası yok, safsata.
SAĞLIK 1 hafta önce
İl sağlık müdürlüğü geçensene kapatmıştı sağlık şartlardan dolayı
27
açık