banner851

banner955

SOKAĞIN NABZI “FINDIK FİYATLARI” İÇİN ATTI

Düzce ekonomisine büyük girdi sağlayan fındıkta taban fiyatlar konusunda Düzceli vatandaşların beklentisi büyük. Gübre ve işçi giderleri başta olmak üzere maliyetlere dikkat çeken Düzceli üreticiler, fındığın taban fiyatının 25 – 30 TL arası olmasını istiyor.

Düzce 24.06.2020, 18:00 24.06.2020, 17:28
7054
SOKAĞIN NABZI “FINDIK FİYATLARI” İÇİN ATTI
banner1032

Fındık sezonunun yaklaşması ile birlikte devletin açıklayacağı fındığın kilogram fiyatının ne kadar olacağı merak konusu oldu. Fındıktaki beklentilerini Öncü Haber mikrofonlarına açıklayan çoğu üretici Düzceli vatandaşlar, artan maliyetlerle birlikte fındık fiyatlarında da artış beklediklerini söyledi.

 

Fındık taban fiyatının bu sezon 25 – 30 TL arasında olması gerektiğini dile getiren vatandaşlar, “Maliyetler yüksek. Bu fiyatların altı bizi kurtarmaz.” dedi.

Düşük açıklanırsa, maliyetlerimizi kurtarmaz…

Gübre ve işçi ücretlerinin çok yüksek olduğunu belirten bir vatandaş, “Gübre paraları ve işçi yevmiyeleri çok yüksek. Bunun dışında ot temizliği gibi yevmiye ücretleri var. Yani fındık sezonu gelmeden zaten üreticilerin cebinden binlerce lira çıkıyor. Maliyetlerimiz yüksek. Bu neden bu yıl fındıkta kilogram fiyat 25 TL olması lazım. Aksi taktirde maliyetleri kurtarmayacaktır.” dedi.

Yüksek açıklanırsa Düzce ekonomisine büyük katkı sağlar!

Bu yıl Düzce Ovası’nda fındık rekoltesinin az olduğunu kaydeden bir başka vatandaş da, “Bu yıl bazı bölgelerde fındık yok. Bu nedenle fındık fiyatları yüksek açıklanmalı. Yüksek açıklanırsa, Düzce ekonomisine de büyük katkı sağlar diye düşünüyorum. Bana göre fındık fiyatları 30 TL olmalı.” diye konuştu.

“Salgın nedeniyle çiftçi mağdur oldu. Bu yüzden 30 TL olmalı”

Koronavirüs salgını nedeniyle, esnaflar kadar çiftçilerin de mağdur olduğunu ifade eden bir başka vatandaş ise, “Bu yıl fındıkta beklentimiz büyük. Benim fındık bahçem yok, ama çevremdeki birçok arkadaşımız var. Virüs salgını nedeniyle birçoğu mağdur oldu. Fındık bahçelerine bakım yapamadılar. Zaten bu yıl fındığın az olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle bana göre fındık fiyatları 30 TL’nin altında açıklanmamalı.” şeklinde konuştu.

“Fındık üreticileri mağdur edilmemeli”

Gübre ve işçi fiyatlarının yüksek olduğuna dikkat çeken bir başka vatandaş, “Gübre fiyatları Dolar üzerinden satılıyor. İşçi fiyatları geçen yıl 120 – 130 TL idi. Bu yıl daha yüksek olacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle fındık fiyatları yüksek açıklanmalı. Fındık üreticileri kesinlikle mağdur edilmemeli.” ifadelerini kullandı.

“Fındık fiyatları devlet tarafından açıklanmalı…”

Fındık üreticilerinin, tüccarların eline bırakılmamasını söyleyen bir başka vatandaş ise, “Fındık fiyatları devlet tarafından açıklanmalı. Üreticiler tüccarların eline bırakılmamalı. Fiyatlar yüksek açıklanırsa hem üreticinin, hem de vatandaşların yüzü güler. Bu nedenle fındıkta fiyatlarındaki benim beklentim 25-26 TL arası. Böyle olursa Düzce ekonomisi için de iyi olur.” ifadelerine yer verdi.

banner844
Yorumlar (19)
Huseyin yapar 2 yıl önce
Ferrori çakallar vermez bu parayı devlet belir lemesi fiyati fiyatın altında alım yapan iş yerlerine idari para cezası uy gulan sın yeter artik düzcenin fındıkkan sömürdükleri.
Yucel ozdemir 2 yıl önce
Reis kimseyi mağdur etmez
Yamalı Pantalon 2 yıl önce
Yok yetmez 100 TL olsun. Sadece kendinizi düşünün, bunu parayla evine alacak olan ne yapsın. El insaf. 11 ay yat 1 ayda zengin ol, ne ala
Düzceli Vatandaş 2 yıl önce
Bana kalsa 40 TL olsun
Sedat 2 yıl önce
Yetmez Yok 40-50 olmalı
OOOHH NE GÜZEL HAYAT BE 2 yıl önce
OLDU CANIM, GÖZLERİM DOLDU, AYIP AYIP YA, YOK 30 TL YETMEZ 80 HATTA 100 OLSUN, NE YAPTINIZ YA, FAZLA YÜKSEK UÇMAYIN, DOĞUDAN İŞÇİ GETİRECEĞİNİZE BOŞ GEZENLERİ ÇALIŞTIRIN
fındıkcı 2 yıl önce
18 liraya fit olursunuz.
Bir dost 2 yıl önce
Nerede 120 130 hani biz zor yüze gittik Kaynaşlı ve samandere ye abartmadan söyle yın sıkıntı larinizi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
28
açık