banner851

banner955

TOPLANTILARA KATILMADIĞI ELEŞTİRİLERİNE YANIT VERDİ

Düzce Belediye Meclisi Nisan ayı toplantılarının dün gerçekleştirilen ikinci oturumunda Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü sürprizi yaşandı. Başkanlık koltuğunda geçen 3 yıla ilişkin meclis üyelerine sunum yapan Özlü, Düzce’de günü kurtaran değil geleceği planlayan bir yönetim anlayışı benimsediklerine vurgu yaptı. ‘Düzce belediyeciliği ile anılacak’ diyerek iddialı konuşan Özlü, Meclis toplantılarına katılmamasına muhalefetten ve kamuoyundan yükselen eleştirilere de “Meclisin başkanın tesiri ve gölgesi altında kalmaması için.” yanıtını verdi.

Düzce 08.04.2022, 10:18 08.04.2022, 16:37
1576

Düzce Belediye Meclisi, Nisan ayı toplantıları 2. birleşimi dün gerçekleşti. Toplantıda Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü sürprizi yaşandı. Meclis toplantılarına katılmadığı için muhalefet cephesinden sıkça eleştirilen Başkan Özlü, başkanlık koltuğunda 3 yılı geride bırakması nedeniyle meclis üyelerine hitap ederek yapılan çalışmaları anlattı.

‘Ortak sevdamız Düzce’

 1100 gündür Düzce’ye hizmet ettiklerini ve günde 16 saat çalışmaktan memnuniyet duyduğunu kaydeden Özlü, “Tüm düşünce ve görüş farklılıklarımıza rağmen bizleri aynı amaç etrafında buluşturan esas unsur Düzce’dir, Düzce’nin yarınlarıdır ve hemşehrilerimizin mutluluğudur. Biz, 141 yıllık bir belediyeyiz. Benim bütün gayretim ve çabam bu zengin mirasa ve medeniyete sahip çıkmak ve layık olabilmektir.” dedi.

Düzce’de günü kurtaran değil geleceği planlayan bir yönetim anlayışı benimsediğini belirten Özlü, “3 yıl boyunca asla pansuman tedavilere, günü kurtaran işlere prim vermedik. Geleceği planlamak, geleceği tasarlamak ve 50 yıl sonrasının ihtiyaçlarına bugünden cevap verecek projeler üretmeye talip olduk.” diye konuştu.

‘Düzce bizim evimiz’

‘Düzce Bizim Evimiz’ sloganını hatırlatan Başkan Özlü, “Elimizdeki tüm imkânlarla şehrimizi tanıtmaya ve büyütmeye devam edeceğiz. Ben, her fırsatta ulusal televizyon kanallarına giderek şehrimizi tüm Türkiye’ye anlatıyorum. Bu gayretim her koşulda devam edecek. Düzce hepimizin ortak rüyası, ortak çabası, ortak geleceğidir.” ifadelerini kullandı.

‘Değişimin öncüsü olmaya devam edeceğiz’

Hiçbir ayrım gözetmeksizin Düzce için fikri olanlara kapısının daima açık olduğunu vurgulayan Özlü, “Bu şehir için elini taşın altına koyan, fedakârlık yapan, gayret gösteren herkesin başımızın üstünde yeri vardır. Dünya değişiyor, Türkiye değişiyor ve elbette Düzce’miz de değişiyor. Düzce Belediyesi, bu değişime ve gelişime öncülük etmeye, şehrimizi daha da ileri taşımaya devam edecektir.” ifadelerini aktardı.

‘Yeni nesil belediyecilik’ anlayışı

 ‘Düzce’de ‘Yeni nesil belediyecilik’ anlayışı benimsediklerini kaydeden Özlü, “Geçtiğimiz 3 yıl boyunca Düzce’yi sadece belediye hizmetleriyle değil, sanayisiyle, üretimiyle, tabiatıyla, eğitimiyle, bilimiyle, teknolojisiyle, sağlığıyla, ulaşımıyla, tarımıyla, sanatıyla, kültürüyle, tarihiyle ve turizmiyle göz dolduran, parmakla gösterilen, örnek bir marka şehir haline getirmek için tüm enerjimizi ortaya koyduk. Düzce Belediyesi olarak, çeşitli prensipler geliştirdik. “Yeni Nesil Belediyecilik” olarak adlandırdığımız bu prensipleri insan, bütçe, imar, altyapı, çevre, ulaşım, kültür, teknoloji, kalkınma ve kalite olmak üzere 10 ana başlık altında topladık.” cümlelerine yer verdi.

‘Düzce belediyeciliği ile anılacak’

Düzce’nin sıradan bir kent olmadığını doğa ve tarih güzelliğinin yanı sıra ekonomik olarak da üreten bir şehir olduğunu vurgulayan Başkan Faruk Özlü, “İnsanı ve insanın mutluluğunu merkeze koyduk. Yeni nesil belediyecilik prensibiyle uygulama projeleri gerçekleştirdik. Düzce ekonomik anlamda da, tabiat ve kültürel anlamda da bilinmesi, öğrenilmesi ve gezilmesi gereken bir şehirdir. Düzce, üreten ve Türkiye’ye ciddi katma değer sağlayan bir şehirdir. Biz, yılda 400 milyon dolar ihracat yapan, aslında 2 milyar dolardır, büyük bir üretim kentiyiz. Biz, Düzce Belediyesi olarak bu büyük potansiyelin farkındayız. Uygulama projeleri bittiğinde “Düzce Belediyeciliği” olarak anılacağına emin olabilirsiniz” şeklinde konuştu.

‘Meclisin başkanın gölgesi altında kalmasını istemedim’

Başkan Özlü, Düzce Belediye Meclisi’ne katılmayıp, oturumlara da başkanlık etmemesine yönelik muhalefetten ve kamuoyundan yükselen eleştirilere de yanıt verdi. Belediye meclisinin özgürce karar alabilmesi için toplantılara katılmadığını söyleyen Özlü, “Meclisin başkanın tesiri ve gölgesi altında kalmaması, özgür iradesiyle kararlar alabilmesine imkân vermek ve katkı sunmak istedim. Türkiye’de geçen 3 yılda bir ilki gerçekleştirdik. Bu mecliste çok ciddi tartışmalar oldu ancak meclis özgür iradesiyle kararlar aldı.” diyerek sözlerini noktaladı.

Konuşmasının ardından meclis üyeleriyle sohbet ederek kısa bir süre önce kaleme aldığı “Beyaz Kitap”ı da imzalayarak hediye eden Başkan Özlü, ayrıca her üye için ayrı ayrı hazırladığı içerisinde 81 ayrı konunun yer aldığı sunum kitapçığını da verdi.

Yorumlar (4)
CAN 9 ay önce
BELEDIYEDEN BEKLENTIM ZINCIR MARKETLERI DENETLEYIN PAZAR YERLERINI DENETLEYIN NEBU KAZIK ZAMLAR ÖNÜNE GELEN ISDEDIGI FIYATI UYGULUYO YAZIK YA HICMI DENETIM YAPMAZ BELEDIYE DOMATES BIBER SAMPUAN SABUN TURSIL ALMIS BASINI GIDIYO KIM DUR DIYECEK
kelek tarlası 9 ay önce
Bir adımlık önünü görmekten açırken 50 yıl sonrasından bahsetmek hayal satmaktan başka birşey değildir.O hayal, satmaya çalışanın küçük beyninde kalmaya mahkumdur.
Anıl 9 ay önce
Adam gibi gelmiyorum varmı diyeceğiniz diye söylesene.yok öyle yok böyle diyerek kimi kandırıyorsunuz?diğer Belediyeler de Başkan geliyor diye Özgür değil o zaman.bari söylediğinde bir tutarlı taraf olsun anıl
akif 9 ay önce
bence geleceği mahvedip bugünü kurtarıyorsunuz.1.sınıf tarım alanlarını imara açmak nedir ya?siz önce arsalara yatırım taahhütü verip doğru dürüst yatırım yapmayan firmaları denetleyin
Yeni Sayımız