banner851

banner614

ULAŞIMIN YENİ GÖZDESİ OLDU

banner619

Bisiklet kullanımının yaygın olduğu illerin başında gelen Düzce’de şehir merkezindeki bisiklet yolu ağının genişletilmesi için çalışmalar devam ederken, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle şehir içi ulaşımda bisiklet kullanımında önemli artış yaşandı.

banner846
Düzce 19.09.2020, 10:15
767
ULAŞIMIN YENİ GÖZDESİ OLDU
banner844

Düzce’de pandemi döneminde toplu taşıma kullanmak istemeyen birçok vatandaş bisiklet kullanımına yöneldi.

Bisiklet yolu ağı giderek genişliyor

Bu doğrultuda Düzce Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin, trafik yoğunluğuna karşı alternatif ve sağlıklı yeni bir ulaşım ağı oluşturmak için merkezde başlattığı bisiklet yolu çalışmaları koronavirüs salgını döneminde daha önem kazandı. Düzce’de motorlu taşıtların neden olduğu hava kirliliğinin önüne geçmenin yanı sıra salgın nedeniyle toplu ulaşım araçlarını kullanmak istemeyen vatandaşların da tercih sebebi olan bisiklet kullanımında gözle görülür bir artış yaşanıyor.

Birçok Düzceli’nin alışkanlıkları değişti

Türkiye’nin en çok bisiklet kullanıcısı olan illerinden biri olan Düzce’de tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, daha önce bisikleti tercih etmeyen insanların alışkanlıklarını da değiştirdi.

Pandemi döneminde şehir içi ulaşımda bisiklete olan ilgi arttı. Toplu taşımanın bulaş riskini artırması nedeniyle bisiklete yönelenlerin sayısında artış yaşandı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, "Pandemi döneminde bisiklet kullanımı 2-3 kat arttı. Bisiklete, hareketli yaşama olan ilgi her geçen gün de artarak devam ediyor." dedi.

Küçükbakırcı, salgın dolayısıyla toplu ulaşım araçlarının riskli görülmesi nedeniyle ayrıca elektrikli bisiklet kullanımında da artış gözlemlendiğini söyledi.

“Firmalar siparişleri yetiştiremiyor”

İnsanların bisiklet kullanarak açık alanda olmayı ve hareketli yaşamı tercih ettiğini dile getiren Küçükbakırcı, "Hastalıktan korunmak için en iyi ulaşım aracı olarak bisiklet görüldüğü için bisiklet satışlarıda ciddi artış oldu. Normalleşme süreciyle beraber insanların evden çıkmasıyla bayilerde bisiklet kalmadı. Firmalar siparişleri yetiştiremiyor. İhtiyaçlara cevap veremez hale geldiler. Bu da pandemi sürecinde bisikletin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. " ifadelerini kullandı.

Türkiye'de bisiklet ailesinin genişlediğine dikkati çeken Küçükbakırcı, "Ülkemizde 2,5 milyona yakın insan bisiklete biniyor. Bisiklet kullanım oranı yüzde 25-30 niye olmasın. Türkiye, Hollanda gibi niye olmasın." diye konuştu.

Küçükbakırcı, hareketli yaşamla sağlık harcamalarının azaldığına, enerji tasarrufunda bulunulduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Eğer bizim yollarımız korunaklı, sinyalizasyonlu hale gelsin bisiklet kullanımı 10 kat daha artacak, vasıtaların yerini alacaktır. Avrupa'da insanlar işine bisikletle gidiyor. Konya'da bir tramvay bisiklet tramvayı haline dönüştürüldü. Bunlar teşvik için önemli. Türkiye'de en uzun bisiklet yolu 550 kilometre ile Konya'da. Konya, New York'tan sonra dünyada ikinci sırada. New York yeni bir atak yaparak arayı açtı. Artık herkes bu yönde ciddi yatırımlar yapıyor."

“Şehirlerdeki bisiklet yolları artırılmalı”

Küçükbakırcı, şehirlerdeki bisiklet yollarının artırılmasında belediye başkanlarına büyük görevler düştüğünün altını çizdi.

"Spor alanları açıldıkça daha sağlıklı, dinç bir toplum oluşturacağız." diyen Küçükbakırcı, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yıl tamamlanmadan 400 kilometre daha bisiklet yollarına ilave yapılacağını belirtti. Sağlık Bakanlığımız da bu yönde destekler veriyor. Cumhurbaşkanımızın takiplerinden dolayı işler biraz daha hızlı oluyor. Devlet büyüklerimizin bisiklete binmeyi teşvik etmesi lazım." şeklinde konuştu.

“Millet bahçelerinin etrafına bisiklet yolu yapılmalı”

Küçükbakırcı, millet bahçelerinin etrafına bisiklet yolu yapılması gerektiğini, bunun hareketli yaşama katkı sağlayacağını kaydetti.

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI ANDROİD İÇİN: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tebilisim.android.oncuhaber

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI İOS (İPHONE) İÇİN: https://apps.apple.com/tr/app/%C3%B6nc%C3%BC-haber/id1080207561?l=tr

Yorumlar (9)
Düzceli 11 ay önce
Konutlar bağlantı yolunda yaya yolu yok başkan.
Saygılar 11 ay önce
Düzce Bisikletçiler kulübüne ve başkanına teşekkürler
pozitif bakalım 11 ay önce
araç fiyatları pahalı demeyelim de bisiklet kullanımı arttı diyelim
Bicycle 11 ay önce
Bisiklet yollarını bisikletten başka herkes kullanıyor. Bebek arabası süren i istersin, sohbet eden i. Yayalardan geçilmiyor.
vatandaş 11 ay önce
artsa ne olcak istanbul caddesinindeki bisiklet yolunu yolda yürüyen insanlardan kullanamıyoruz burası bisiklet yolu dediğimizde utanmadan laf söylüyolar aynı şekil devlet hastanesinin ordaki yolda
Vatandaş 11 ay önce
Düzce belediyesi kalıcıkonutlardan merkeze bisiklet yolu yapmakta kullanacağı parayı merkezde oyuncak tramvay yapıp harcadı sonra baktı oyuncakla oynayan yok söktü. Asfaltı kazıdı sonra tekrar döktü olması bisiklet yolu yaptı ama baştan bisiklet yolu yapsa işler doğru olurdu doğru işle ne işimiz olur burası Düzce.
t. 11 ay önce
bisikletler bisiklet yolundan gitmiyor kaldirimda yolda herywrde..
Düzceli 11 ay önce
Başkan 13-14. Bölgede hizmet yapmamakta yeminlimisin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın