banner851

banner614

YENİ KORONA TEDBİRLERİ AÇIKLANDI

banner619

Düzce'ye Sakarya ve Zonguldak'tan tüm giriş ve çıkışlar, 18 Nisan 2020 Cumartesi günü saat 24.00’den itibaren ikinci bir karara kadar geçici olarak durduruldu.

banner846
Düzce 18.04.2020, 21:39
12726
YENİ KORONA TEDBİRLERİ AÇIKLANDI
banner844

Düzce İl Olağanüstü Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, bu sabah Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı başkanlığında Valilik Toplantı Salonu'nda koronavirüs tedbirlerini görüşmek üzere toplandı.

Salgından, halkı korumak ve yayılmasını engellemek amacıyla alınan kararlar şöyle sıralandı:

1. Sakarya ve Zonguldak il sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) ilimize yapılacak tüm giriş/çıkışların 18 Nisan 2020 Cumartesi günü saat 24.00’den itibaren ikinci bir karara kadar geçici olarak durdurulmasına, aşağıda belirtilen durumlarda giriş/çıkışlara izin verilmesine; 
a-) Temel ihtiyaç (gıda/temizlik vb.) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiği, üretimi ve naklinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar ve araçları; malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgeler ile giriş/çıkış yapabileceklerdir. Belirtilen amaçlarla kısıtlanan illere giriş yapanlar, giriş amacını gösteren belgeler ile 72 saat sonrasına kadar teslim ilinden ayrılarak ilk çıkış iline dönebilecektir. Bu şekilde giriş/çıkışı sınırlandırılan illere giren ticari araç sürücüleri seyahatleri süresince, değişim sürelerine uyarak maske takmak, temas gerektirdiği durumlarda sosyal mesafeye uymak zorundadırlar. 
b-) Yurt içinde ticari yük/yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapanların giriş-çıkış yasağı getirilen illerimizden transit şekilde geçişlerine müsaade edilecektir. Bu şekilde transit geçişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları belirtilen illerde zorunlu dinlenme molaları/süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapamayacaklardır. 
c-) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları; enerji sektöründe görevli olduklarına dair ilgili şirket tarafından düzenlenecek olan görev belgesi ve/veya sevk irsaliyesi ile giriş/çıkış yapabileceklerdir. 
d-) Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahiplerinin ikamet ve işyerlerinin farklı illerde bulunması durumunda iller arasındaki giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan(yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi) belgeleri ibraz etmek şartı ile yapılabilecektir. 
e-) Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş/çıkış yapabileceklerdir. 
f-) Yukarıda sayılanlar dışında yer almakla birlikte, Valiler başkanlığında ilgili meslek kuruluşları (ticaret ve/veya sanayi, esnaf ve ziraat odaları vb.) temsilcilerinin de katılımıyla toplanan “İl Pandemi Kurulları” nın önerileri doğrultusunda illerin özel durumları göz önünde tutularak İl Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca alınacak karar ile kapsama alınacak diğer faaliyetlere özgülenmiş olanlar, Valilik/Kaymakamlık tarafından düzenlenecek “Seyahat İzin Belgesi” ile giriş/çıkış yapabilecektir. 
2. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde ayrı ayrı olmak üzere; 
a. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince 3.150,00 TL, 
b. Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince 392,00 TL, idari para cezası uygulanmasına, 
c. Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü uyarınca, bu hükme uymayan kişilerin, haklarında gerekli adli işlemler takdir ve ifa edilmek üzere adli makamlara bildirilmesine, 
d. İşyerleri ve firmalar hakkında ilgili mevzuat uyarınca gerekli yaptırımların uygulanmasına, 

Alınan kararların Valilik, Belediye, Kaymakamlıklar, İlçe Belediyeleri, Belde Belediyeleri ile İl Sağlık Müdürlüğünün internet sayfalarında ilan edilmesine ve sosyal medya hesaplarından paylaşılmasına, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yerel basında duyurulmasına; 
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzca, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. ve 72. maddeleri uyarınca, 18.04.2020 tarihinde oybirliği ile karar verilmiştir.

Yorumlar (6)
HaydarAmuca 1 yıl önce
Maske nezaman dağıtılacağı belirsiz beklemedeyiz
Vatandaşş 1 yıl önce
düzceden pazartesi günü akyazı’ya gitmem lazım orayada sıkıntı oluyormu
Duzce 1 yıl önce
Vatandaş 1 elinde gideceğin yere kanıt değerinde bir belge olsun gecirirler seni ama elin bossa elinde kanıt yoksa geçirmezler
Vatandaş 1 yıl önce
Üşenmeden 2 kere okudum ama bişey anlamadım. Ben şimdi işim var gitmicem mi sakaryaya yada gitsem dönemicem mi. Bunu daha anlaşılır bir dili yokmu yani.
Süreç yönetimi 1 yıl önce
Valiliğin aldığı bu kararların denetimini diğer kararların denetimiyle kıyaslarsak umarım daha dikkatli olunur. Marketlerde maske dağıtılacaktı, hangi market dağıtıyor denetlendi mi acaba ? Sokağa çıkma yasağı olan yaş grupları Düzce sokaklarında rahatça geziyorlar, giriş çıkışları kontrol altında olan Yığılca’da Düzce merkeze Bolu üzerinden geliyorlar, tespit edildi mi acaba ? Bizi cehalet bitirmeden, insanlarımızı sürece dikkat etmeye, dikkat etmeyenleride caydırmaya özen göstermeliyiz.
hamza 1 yıl önce
Duzce kimin umrunda o is buyuksehirlere buradan gecis olmasin diyedir cunku duzce; izmit istanbul ankara zonguldak hattinin tam ortasinda ,sanirim ne haliniz varsa gorun dedikleri bir yer oldugu icindir burasi o kadar net
25°
parçalı bulutlu