DÜZCELİ HACILAR YURDA DÖNMEYE BAŞLIYOR… DÜZCELİ HACILAR YURDA DÖNMEYE BAŞLIYOR…

 Mondros Mütarekesi'nin 30 Ekim 1918'de imzalanmasından sonra İzmir Yunanlar, Adana Fransızlar, Antalya ve Konya İtalyanlar tarafından işgal edildi. Urfa, Maraş, Antep, Merzifon ve Samsun'a İngiliz askerleri çıktı, İngiliz Donanması 13 Kasım 1918'de İstanbul önlerine demir attı.
Vatan toprağını korumak için yıllarını cephelerde geçiren, Yıldırım Orduları Grup Komutanlığından 3 Kasım 1918'de İstanbul'a dönen Mustafa Kemal, yurdun kurtulması için harekete geçti.
Samsun ve çevresindeki Rumlar, 17-18 Mart 1919'da Samsun'a asker çıkaran İngilizlerin de desteğiyle çete baskınları yapıp kargaşa çıkararak, Mondros Ateşkes Antlaşması'nın 7. maddesi gereği bölgeyi İtilaf Devletlerinin işgaline açmak istiyordu.
Samsun'a gelişinin İngilizlerde tedirginlik oluşturması üzerine Mustafa Kemal, Samsun'da 6 gün kaldıktan sonra 25 Mayıs'ta Havza'ya geçti.
Kurtuluş'a giden yolda Mustafa Kemal Paşa'nın ikinci durağı olan Havza'da ilk miting de gerçekleştirildi. Mustafa Kemal Paşa'nın talimatıyla yapılan mitingde, İzmir'in işgali protesto edildi.
Bir sonraki durağı Amasya olacak Mustafa Kemal, 18 gün boyunca Havza'da Milli Mücadele için önemli çalışmalar yürüttü.
Havza'daki hareketlilikten haberdar olan İngilizlerin yaptığı baskı ile 9. Ordu Müfettişliği görevinden alınması üzerine Mustafa Kemal, Havzalılara sivil olarak veda etti.
Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının Samsun'a çıkarak yaktığı Milli Mücadele meşalesi sırasıyla Amasya, Erzurum ve Sivas'ta da yakılarak tüm yurda yayıldı. 
Düzce’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Programı Düzenlenecek
Türkiye’nin bağımsızlık ruhunu taşıyan ve dünyada tek gençlik bayramı olarak kutlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenleri Düzce’de saat 10:00’da Anıtpark Meydanında başlayacak.  Düzce Valiliği ve Düzce Belediyesi’nin Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile devam edecek olan Anıtpark Meydanındaki tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile sona erecek. 
Coşku 18 Temmuz Kapalı Spor Salonuna taşınacak
Düzce 18 Temmuz Kapalı Spor salonunda yapılacak bir diğer tören ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayacak. Günün Anlam ve öneminin anlatıldığı konuşmanın yapılacağı törenler halk oyunları, jimnastik, güreş, judo, şiirlerin okunması, Özel Eğitim Öğrencilerinin ritim gösterileri, Huzurevi sakinleri ve gençlerin koro gösterileri, kick boks ile okçuluk gösterileri, Kafkas halk oyunları, oratoryo gösterimi ve gençlerin Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ile devam edecek. 
Fener alayı düzenlenecek
Gün boyu sürecek olan etkinlikler, akşam saatlerinde Cedidiye Meydanından Anıtpark Meydanına kadar sürecek olan fener alayı ile son bulacak. 
HABER: Savaş ARI