Yayımlanan başvuru kılavuzuna göre, LGS sınavının birinci oturumu Türkiye genelinde 09.30'da, ikinci oturumu ise saat 11.30'da başlayacak. Düzce genelinde 5 bin 232 öğrencinin gireceği sınav öncesinde, alınacak tedbirler masaya yatırıldı.

Tedbirler kapsamında Düzce İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri il genelinde sınavın yapılacağı okul binaları ve çevrelerinde, özellikle gürültü konusuna izin vermeyecek.

Sınava girecek öğrenciler,  geçerli kimlik belgeleri (nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartı, geçerlilik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç idaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile sınava alınacak. Velilerin sınavdan bir gün önce bu belgelerini hazırda tutmaları gerekiyor.

Uzmanlardan stres uyarısı…

Düzce’de Yaklaşık 5 bin 232 8. sınıf öğrencisi 4 Haziran'da girecekleri LGS sınavı heyecanı taşıyor. Ancak uzmanlar, sınava girecek öğrencileri stres konusunda uyardı. Uzmanlar, “Öğrencilerin uyku düzenlerine özellikle dikkat etmeleri gerekir. Akşam uyku saatlerini düzenlemek, yeteri kadar uykuda kalmak ve sabahları erken kalkmaya dayalı bir düzen oluşturulmalıdır. Bu sayede öğrenci hem zihin olarak berraklaşacak hem de sınavın sabah saatlerinde olması nedeniyle bu düzene alışmış olması önem arz etmektedir. Uyku düzenine ek olarak beslenme konusunda da düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca sınava birkaç gün kala ders çalışmayı bırakmaları, bu zaman diliminde öğrenciler hem bedensel hem de zihinsel olarak rahatlamalarına olanak tanıyan aktiviteler ile vakit geçirmeleri için teşvik edilmelidir. Bu aktiviteler öğrencinin kaygısını azaltmakla beraber sınava ilişkin motivasyon düzeyini de olumlu yönde etkileyebilir." dedi.

DÜZCE VALİLİĞİ DUYURDU DÜZCE VALİLİĞİ DUYURDU

HABER: Savaş ARI