Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin imzasıyla ağustos ayında Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilen genelgeyle hazırlıkları başlatılan Cumhuriyet'in 100. yaşına özel etkinlikler, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Haftası ve yıl içerisinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Milli Mücadele kahramanları ve vatan sevgisini konu alacak şekilde planlandı.

Buna göre, etkinliklerde "Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır" ilkesi ile hür ve bağımsız yaşama kararlılığını ortaya koyan Türk milletinin, istiklal ve istikbaline olan güçlü inancı sayesinde dillere destan bir Milli Mücadele yürüttüğüne vurgu yapılıyor.

Bir asır önce ortaya çıkan ve milletin kültürel kodlarında varlığı daim olan Milli Mücadele ruhunun, tarihe gömülmek istenen bir milletin küllerinden doğuşunun, şahlanışının ilhamı olmaya devam ettiğine işaret edilen etkinliklerde, Cumhuriyet'in 100. yılının aynı zamanda Türkiye Yüzyılı'nın da başlangıcı olacağı belirtiliyor.

MEB adına 100. yıl kutlamaları, ilgili bakan yardımcılığı ile Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülüyor.

Kutlamalar kapsamında, tören ve etkinlik programlarının hazırlanıp uygulanması için il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri, okul müdürlükleri tarafından komisyonlar oluşturuldu.

6 AYDA TAMAMLANARAK HİZMETE AÇILDI 6 AYDA TAMAMLANARAK HİZMETE AÇILDI

Komisyonlar, kamu kurum ve kuruluşları, belediye başkanlıkları ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaparak 100. yıl kutlamalarının önemine uygun faaliyetler planladı.

Komisyonlar, Düzce Üniversitesi, kamu kurumlarının işbirliğiyle hazırlanan Cumhuriyet'in 100. yaşına özel etkinliklerde, Cumhuriyet'in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Milli Mücadele kahramanları, istiklal, istikbal, milli birlik ve beraberlik, vatan sevgisi, yurt savunması konularını ele alan faaliyetler düzenleniyor.

Okul ve kurumlarda düzenlenen programlara Düzce Valisi Selçuk Aslan’ın yanı sıra şehit yakınlarının ve gazilerin katılmasına özen gösteriliyor.