Düzce’de 22 Kasım’da yaşanan 5,9 şiddetinde ki deprem ve 11 ilde büyük yıkıma yol açan Kahramanmaraş depremlerinin ardından kentsel dönüşüm tekrar gündem oldu.

Öncü Haber Merkezi’nin dün yayınlamış olduğu ‘Kentsel Dönüşüm İçin Ne Bekleniyor, Yıkım Bolu Gerede’de, Düzce Nerede?’ başlıklı haberin altına sosyal medyadan yorum yapan vatandaşlar, kentsel dönüşüm istediklerini belirtti.

Aysel  Bayrakdar, “Düzce uyuyor” yorumunu yaparken Oktay Düzen ise, “Kalanların depremle yıkılmasını bekliyor.” yorumunu yaptı.

ayten bayrakta

oktay

Binalarının eski ve 5 katlı olduğunu söyleyen Ayten Tarık Gelen adlı sosyal medya kullanıcısı ise, “Bizim binamızda 5 katlı ve bütün depremleri gördü. Yorgun bina çarşının göbeğinde ama kimse görmüyor. Herhalde enkaza gelecekler. (Düze merkezde) ifadelerini kullandı.

ayten

Olası bir deprem felaketi için “Bulvar Caddesi ve Bolu caddesi diye bir yer kalmazdı” diyen Emre Çetin isimli bir vatandaş, “Düzce’de bu işin şakası yok. Radikal bir karar alıp 99 öncesi yapılan bütün yapıların yıkılması gerekiyor. Allah yüzümüze güldü de 17 saniye sürdü. Son deprem eğer ki 30 saniye sürseydi durum facia olurdu. Bir kere Bulvar Caddesi ve Bolu Caddesi diye bir yer kalmazdı” şeklinde konuştu.

emre çet

Mahallelerinde çok sayıda eski bina bulunduğunu ifade eden Esra Kuşcu: Neden eski binalar incelenmiyor ki zaten. İnsanlar enkazın altında can vermeden önlemlerin alınması gerek. Bizim mahallemizde çok sayıda eski bina var korkuyoruz” dedi.

esra

Faylar etrafı sarmış durumdu diyen Pho Enix kullanıcı adlı bir sosyal medya kullanıcısı ise, “İnsanlar ölünce akıl başa gelir, Düzce’de. 7 şiddetinde deprem bekliyor, faylar etrafı sarmış durumda” dedi.

pho

Mahir Yıldız isimli bir vatandaşta, “Kentsel dönüşüme bina sokmaya çalışıyoruz fakat alınmıyor” cümlelerini kurdu.

mahir

Belediye Başkanı Milletvekillerine tepki gösteren Tahsin Günesen şu ifadeleri kullandı: “Bizde şehir içini yıkıp yapmak var o vatandaş yetiyor sorsan belediye çalışıyor milletvekili eri zaten var mı yok mu belli değil bir tanesi fındık zamanı bir çıkıyor sonra yok. Diğerini hiç bilmiyorum. Ayşe’ Keşir’de bir şeyler yapmaya çalışıyor gözüküyor.”

tahir günesen

Haberin altına gelen diğer yorumlar şu şekilde:

Osman Ay: “Gaziantep Caddesine kadar Atatürk bulvarındaki çok katlı 6-7-8 kat binalara baksınlar. Sanki eski sanayi çarşısını halletmişler gibi Gaziantep caddesini gündeme alıyorlar.”

osman ay

Sevgi Seven: “Düzce vatandaşını düşünmüyor. Herkes koltukta cüzdan doldurmanın peşinde kim ölmüş. Kim kalmış kimsenin umurunda değil. Seçime kadar kim ne katlaya bilirse cüzdanına.”

sevgi