Düzce’de 23 Kasım 2022 tarihinde meydana gelen Gölyaka merkezli 5.9 şiddetindeki depremde ağır hasar alan Turgut Özal Anadolu Lisesi’nin başka bir okula taşınmasının kamuoyundaki yankıları devam ediyor. Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın konuyu kendisinin hazırlayıp sunduğu “Yorumlu-Yorum” programında gündeme getirmesinin ardından, CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan’dan yazılı açıklama geldi.

Sorunun çözülmesi için gerekli çalışmaları yapacağının altını çizen Özcan, “Düzce'nin önde gelen okullarından Turgut Özal Lisesi'nin 23 yıllık prefabrik binaya taşınma süreciyle ilgili belirsizliklerin yarattığı endişeler, Düzce halkını ve eğitim camiasını derinden etkiliyor” açıklamasında bulundu.

Prefabrik binada yapılan tadilat çalışmaları ve adı geçen diğer alternatif okul binalarıyla ilgili kamuoyunda çok ciddi soru işaretlerinin olduğunu ifade eden Özcan, “Velilerimizin oyalandığını düşünüyorum. Düzce'nin geleceği olan gençlerimizin eğitim kalitesini olumsuz etkileyecek çözümler Düzce’ye yakışmıyor, sorunun şeffaf ve etkili çözümü için daha net ve ciddi adımlar atılmalıdır” ifadelerini kullandı.

DÜZCE EĞİTİMDE YÜKSELİŞE GEÇMELİ

Özcan, Türkiye’de geçtiğimiz son 3 – 4 yıl içinde eğitimin pandemi, depremler gibi beklenmedik felaketlerden dolayı çok ciddi sekteye uğradığını ve eğitimin yeniden canlandırılıp 21. yüzyıla uygun şekilde modernize edilmesinin vaktinin geldiğini belirterek, “Düzce’nin Türkiye’de başarı sıralamasının çok daha yukarılara çıkması için Turgut Özal Lisesi gibi nitelikli ve başarılı okullarımızın katkılarının büyük değere sahip olduğunun bilincindeyim” dedi.   

Düzce’yi eğitimde hak ettiği seviyelere taşımak için çalışacağını dile getiren Özcan, Başta İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valilik olmak üzere bu önemli ve hassas meseleyle ilgili derhal kamuoyu aydınlatılmalıdır. Düzce'nin geleceği olan çocuklarımız için eğitimin ne kadar hayati bir konu olduğu göz önünde bulundurularak sorunun etkili bir şekilde çözülmesini umuyorum. Bu sorunun çözümü için elimden gelen çabayı göstereceğimi ve Düzce'nin eğitim kalitesini artırmak için gerekli tüm adımları atacağımı belirtmek isterim. Çocuklarımızın geleceği için, daha iyi bir eğitim ortamı oluşturmak ve Düzce’yi eğitimde hak ettiği seviyelere taşımak için tüm paydaşlarla iş birliği içinde çalışacağımı tüm velilerimizin ve Düzce’nin geleceği olan çocuklarımızın bilmesini isterim. Konunun takipçisi olacağız” diye konuştu.

HABER: Savaş ARI

Editör: Savaş Arı