Düzce’de kazadan yaralamaya, cinayetten uyuşturucu ticaretine kadar baş gösteren asayiş olaylarının en asgariye düşürülmesi noktasında kurumlar arası koordinasyon ve iş birliği ile çalışmalar devam ediyor. Özellikle emniyet ve jandarma ekipleri, Düzceliler’in gece-gündüz sokaklarda endişe duymadan yürüyebilmesini sağlamak adına yoğun mesai harcıyor. Öncü Haber ekibi olarak bu kez asayiş olayları üzerinden Düzce’de halkın kendini güvende hissedip hissetmediğine sokak röportajıyla odaklandık. Vatandaşlar, konu kentin huzuru ve güvenliği olunca farklı görüşler dile getirse de ağırlıklı düşünce “Düzce güvenli bir yer.” oldu. Türkiye’nin en genç ili Düzce’nin, diğer şehirlere kıyasla güvenli olduğuna dikkat çeken vatandaşların çoğunluğu Düzce’deyken kendilerini emniyette hissettiklerini belirtti.

“Güvenlikle alakalı bir sıkıntımız yok”

IMG_2874

Düzce’nin güvenliği konusunda memnuniyetini ifade eden Sevil Kum şunları söyledi: “Güvenlikle ilgili bir sıkıntımız yok. Çevre illere göre Düzce’yi emniyetli buluyorum. Durumdan memnunuz.”

“Kendimi güvende hissediyorum”

IMG_2876

Düzce’nin güzel ve sakin bir şehir olduğunu anlatan Serhat Timur şöyle konuştu: “Asayiş ve güvenliği düşündüğümüzde, sokaklarında yürürken kendimi güvende hissediyorum. Burası çok gürültülü bir şehir değil. Uzun süredir burada yaşamasam da gözüme çarpan bir sorun yok.”

“Bir kadın olarak kendimi güvende hissetmiyorum”

IMG_2881

Mülteci sorununa değinen ve bu durumun kendisini rahatsız ettiğini söyleyen Merve Alemdar, ise “Genel olarak baktığımda kendimi güvende hissetmiyorum. Etrafta kim olduğunu anlamadığımız çok fazla insan var. Ülkenin genelinde böyle bir durum var. Bunu Düzce’de de görüyoruz. Özellikle kadın olarak kendimi rahat hissetmiyorum. Bu durum gece veya gündüz fark etmiyor.” ifadelerini kullandı.

1 KİŞİ YARALANDI 1 KİŞİ YARALANDI

“Burası güvenli olmayacak da neresi olacak?”

IMG_2891

Düzce’nin güvenli ve huzurlu olduğunu söyleyen Halil Cesur da şunları söyledi: “Düzce’nin, Türkiye’nin en huzurlu yeri olarak düşünüyorum. Burada güven olmayacak da nerede olacak? Yüz ölçümü olarak da burası küçük bir şehir.”

“Bıçaklanma olaylarına tanık oluyoruz”

IMG_2892

Düzce’de çıkan sorunların genelinin alkolden kaynaklandığını belirten Kadir Çakır şu ifadeleri kullandı: “Düzce’de genel olarak bir sıkıntı görmüyoruz. Üzülerek söylüyorum ki bazen geç saatlerde, gençlerin alkol almasına bağlı olarak bıçaklama gibi olaylara tanık oluyoruz.”