Türk coğrafyasında baharın müjdeleyicisi olarak kutlanan Hıdrellez nedeniyle Düzce Valiliği ve Düzce Belediyesi ortaklaşa bir dizi etkinlikler yapılacak. 6 Mayıs Pazartesi günü Bahçeşehir Yeşil Vadide düzenlenecek etkinlikler, gün boyu devam edecek.

DOLU YAĞIŞI ARKASINDA BÜYÜK HASAR BIRAKTI DOLU YAĞIŞI ARKASINDA BÜYÜK HASAR BIRAKTI

Düzce Valiliği ve Düzce Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, tüm Düzce halkı düzenlenecek şenliklere davet edildi. 

Hıdrellez Şenlikleri

Hıdrellez nedir?

Hıdırellez, Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar'da kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hâkimi olduğuna inanılan İlyas'ın yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülür ve kutlanır.

Miladi takvime göre 6 Mayıs, eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Jülyen takvimine göre 23 Nisan Hıdırellez günüdür. 6 Mayıs'tan başlayıp, 7 Kasım'a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım'dan 5 Mayıs'a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 5 Mayıs günü gecesi kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir.

 Türkiye'de Hıdrellez Bayramı 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece kutlanır. Bugün Hıristiyanlarca da baharın ve doğanın uyanmasının ilk günü olarak kabul edilir; bu günü Rum Ortodokslar Aya Yorgi, Katolikler "Aziz George" günü olarak kutlamaktadırlar.

Hıdırellez'in UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miraslar Listesine alınması amacıyla 2010 yılında başlayan çalışmalar sonucunda 2017 yılında listeye alınmıştır.

HABER: Savaş ARI