CHP Düzce Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Talih Özcan, Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’ndeki sorunları meclis gündemine taşıdı. Muayene ve tedavi hizmetlerindeki eksiklikleri yerinde tespit eden Özcan, cevaplaması için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya bir soru önergesi yöneltti.

DEVLET HASTANESİNDE YATAK SAYISI YETERSİZ

Özcan, Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nde hastaların zor durumda kaldığını, eksiklerin acil bir şekilde tamamlanması gerektiğini belirtti. Özellikle, çocuk hastalıkları ünitesi, kadın doğum ünitesi ve kanser hastaları ünitesindeki yatak eksikliklerinin büyük problemlere yol açtığını ifade eden Özcan, bu eksikliklerin Düzce’ye yakışmadığını söyledi. Özcan şöyle devam etti: Bütün dünyanın vazgeçtiği hasta garantili, devasa Şehir Hastaneleri ülkemizin sağlık harcamalarını uzun yıllar boyu ipotek altına aldı. Böyle kullanışsız büyük hastaneler yerine, semtlere dağılmış, donanımlı küçük hastaneler yapılmalıydı. Düzce’de kanser hastaları için yoğun bakım ünitesi eksikliği de bulunuyor. “Sağlıkta Dönüşüm” toplumun beklentisinin tam tersi yönünde ilerliyor. Düzcemizin sağlık hizmetlerindeki eksiklikleri derhal giderilmelidir.”

UZMAN DOKTOR İHTİYACI ARTIYOR, GÜNLÜK BAKILAN HASTA SAYISI DÜŞÜYOR!

Milletvekili Özcan, yaptığı gözlem ve araştırmalar sonucunda Atatürk Devlet Hastanesi'nde ciddi bir uzman doktor eksikliği olduğunu belirtti. Bu eksiklik nedeniyle polikliniklerde kuyruklar oluştuğunu ve özellikle öğleden sonra bakılan hasta sayısının sınırlı kaldığını ifade eden Özcan, ülkemizdeki zorlu koşullar nedeniyle yurtdışına giden doktor sayısında patlama yaşandığını hatırlattı. Özcan, uzman doktor sayısının artırılması gerektiğini ve bu sayede hem sağlık personelimizin verimli ve güvenli bir şekilde çalışabileceğinin, hem de hastalarımızın sağlık hizmetlerinden sorunsuz bir şekilde yararlanabileceğinin altını çizdi.

ÖZCAN: DÜZCE’YE PET GÖRÜNTÜLEME VE IŞIN TEDAVİSİ ŞART!

Ayrıca, Düzce'de PET/CT görüntüleme cihazının bulunmadığına dikkat çeken Özcan, ışın tedavisinin de yapılamadığını dile getirdi. Yıllardır giderilemeyen bu eksikliğin, kanser hastalarını uzak illere sevk edilmeye zorladığını belirten Özcan, hastaların tedavi süreçlerinin olumsuz etkilediğini söyledi. Özcan açıklamasında son olarak şunlara değindi: “Düzce’deki PET/CT görüntüleme cihazının olmayışı ve radyoterapi (ışın tedavisi) yapılamaması daha önce de gündeme geldi. Düzce’de yaptığım ziyaretlerde vatandaşlarımız bu durumdan çok yakınıyorlar ve haklılar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin son ilinde, Düzce’de hala bu hizmetleri olmaması kabul edilebilir değildir. Hastanelerimizin eksiklikleri konusunda yönetimlerin adımlar atması gerekiyor ve tüm eksikliklerin giderilmesi konusunda Sağlık Bakanı sayın Fahrettin Koca’nın bu konulara artık duyarlılıkla yaklaşmasını bekliyorum.”

Editör: Ahu Durmuş